Jump to content

Notu Yükselten Fitch Uyarmayı İhmal Etmedi


zehra_38

Önerilen Mesajlar

Türkiye'nin kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyeye çıkaran uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'yi uyarmayı ihmal etmedi...

Fitch'ten potansiyel risklere karşı hatırlatma

Türkiye'nin kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyeye çıkaran <linkz id="linkz7" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">uluslararası</linkz> kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin <linkz id="linkz6" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">ekonomik</linkz> istikrarına ilişkin uzun vadeli olumlu beklentilerine ilaveten, ileride kredi notunun yeniden <linkz id="linkz5" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">indirilmesi</linkz> riskine karşı bazı hatırlatmalarda bulundu.

Not artırım açıklamasında, ''Fitch, Avro Bölgesi'nin <linkz id="linkz10" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">sağlam</linkz> kalacağını ve küresel <linkz id="linkz9" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">finansal</linkz>stabiliteyi <linkz id="linkz12" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">etkileyecek</linkz>, Türkiye gibi geniş cari açığı olan ülkelere sermaye akışında ani <linkz id="linkz11" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">duruşlara</linkz>neden olacak, birbirini peşi sıra <linkz id="linkz13" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">izleyecek</linkz> bir riskin oluşmayacağını varsaymaktadır. Böyle bir<linkz id="linkz8" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">senaryonun</linkz> gerçekleşmesi not <linkz id="linkz14" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">indirimini</linkz> tetikleyebilir'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, bölgesel gerilime de dikkat çekilerek, ''Bölgesel istikrardaki gerilim artışı yok sayılamaz ve bu derecelendirmenin tolearns limitleri içerisinde. Buna rağmen Fitch, Suriye'de Türkiye'yi de içerisine çekebilecek bir sivil savaş beklememektedir. Böyle bir olayın gerçekleşmesi halinde, bunun not <linkz id="linkz15" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none; ">indirimine</linkz> varabilecek ekonomik ve mali etkileri olabilir'' görüşü dile getirildi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) bağlı çalışan Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF-Financial Action Task Force) Ekim ayında Türkiye'ye ilişkin uyarısına da atıfta bulunulan açıklamada, Türkiye'nin gereken tedbirleri almaması durumunda notunun indirilebileceği uyarısında bulunuldu.

''Türkiye'nin FAFT üyeliğinin Şubat 2013'te askıya alınmayacağını varsayıyoruz'' beklentisine yer verilen açıklamada, üyeliğin askıya alınması halinde, bunun Türkiye için uluslararası finansman kapasitesine olumsuz etkileri olabileceği belirtildi.

Açıklamada, ''Eğer benzeri aşağı yönlü riskler somutlaştırsa, bu, not indirimine neden olabilir'' denildi.

Bu arada, FATF, Ekim ayında yazılı bir açıklamayla Türkiye'den, ''Terörizm finansmanının yeterli bir şekilde suç sayılmasını sağlayacak önlemlerin yasalaşması, teröristlerin varlıklarının dondurulması ve saptanması için yeterli yasal çerçevenin uygulanması'' yönündeki taleplerini resmi web sitesinde duyurmuştu.

Söz konusu yazıda, ''FATF, 22 Şubat 2013 tarihine kadar bu şartlar yerine getirilmediği takdirde Türkiye'nin üyeliğini askıya alma kararı almıştır'' ifadelerine yer verilmişti.

HABER7.COM

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...