Jump to content

Tesco, Türkiye’ye ‘Uyum’ Sağlayacak


dogukan34
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İngiliz süpermarket zinciri Tesco’nun Türkiye’deki iştiraki Tesco Kipa, gıda perakendecisi Uyum Gıda’nın çoğunluk hissesini satın almak için öngörüşmelere başladı. Büyük çoğunluğu İstanbul'da olmak üzere toplam 55 şubesi bulunan Uyum'da 1850 kişi çalışıyor.

 

 

 

 

Şirket açıklamayı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptı. Açıklamanın ardından Uyum Gıda hisseleri günü yüzde 6.23 artışla 3.41 liradan tamamladı. Tesco, Türkiye pazarına 2003 yılında Kipa’yı satın alarak girmişti.

 

Türkiye’deki toplam mağaza sayısı 174 olan Tesco Kipa, 2013 yılına kadar 70 mağaza daha açmak istediğini duyurmuştu. İstanbul ve çevresinde 11 mağazası bulunan firma bu sayıyı artırmayı hedefliyordu ancak yer bulmakta zorlanıyordu. 2011’de hisselerinin yüzde 30’u halka arz edilen Uyum Gıda’nın ise 55’in üzerinde mağazası bulunuyor.

 

9 AYLIK CİROSU 257 MİLYON TL

Uyum Gıda'nın temeli 14 yıl kadar önce 8 ortağın bir araya gelişi ile atılmıştı. Yüzde 30 hissesi halka açık olan Uyum'un ortakları arasında Keleş ve Akyüz Aileleri bulunuyor. Uyum'un 2012'nin ilk 9 aylık sonuçlarına göre cirosu 257 milyon 215 bin TL. Tesco Kipa'nın 2012 ilk 6 aylık cirosu ise 1 milyar 91 milyon TL.

Tesco Kipa'nın mağazalarının önemli bir bölümü Ege Bölgesi'nde bulunurken, Uyum mağazaları İstanbul'un yeni gelişen bölgelerinde bulunuyor. Bu durum, olası bir birleşme sonrası iki şirket mağazalarının çakışmayacağı anlamına geliyor.

 

ÖN GÖRÜŞME BAŞLADI

Tesco Kipa’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Merkezi, Adnan Kahveci Mahallesi Yavuz Sultan Selim Bulvarı No:23 Kat 4 Beylikdüzü/İstanbul adresinde bulunan, Uyum Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (Uyum Gıda) çoğunluk hisselerine sahip hissedarlar ile hisselerin, şirketimize satış yoluyla devir edilmesine yönelik ön görüşmelere başlanmıştır. Söz konusu durumun anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmadığına yönelik gelişmeler kamuya duyurulacaktır.”

 

hürriyet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...