Jump to content

Zamane.


devrikcumle
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Onu tanımak için uzun zamana ihtiyacınız olmaz, saniyeler size yeter. Çünkü saklanamaz bir egoya sahiptir, bu egonun izlerini hayatının her anında gözlemek mümkündür. Hemen hemen hiçbir konuda bilgi sahibi değildir, ama söze başlayınca çok anlamlı şeyler söyleyebileceğine yine de inanır. Bütün zamanlar içinde cehaleti en gür biçimde seslendiren kişi odur. Her şeye kendinden bakar, kendinin ötesinde bir dünya olduğundan bihaberdir. Başkalarının nasıl düşündüğünü merak etmez, çünkü dünyada kendininki dışında bir düşünme biçimi olabileceğine ihtimal vermez. Sayıları dünyayı kaplamaya yeter hale geldiğinde muhtemelen dünyada başka bir düşünme biçimi gerçekten olmayacaktır. O gelecek onların bugünden yaşamaya başladıkları gelecektir.

 

Çünkü sadece dünden değil, bugünden de kopukturlar. Kendileri gibi olanlardan başkasıyla iletişim kuramazlar. Her şeyleri bir saçmalık ayini gibidir. Aynı anda aynı filmi izler, aynı müziği dinler, aynı kitabı okur, aynı tişörtü giyer, aynı kahveyi içerler. Fikirleri farklı olsa da aynı kofluk ülkesinin vatandaşlığını paylaşırlar. Neyin önemli, neyin önemsiz olduğu konusunda sarsılmaz kanaatleri vardır.

 

Doğal olarak hayatta önemli olan ne varsa ıskalar, önemsiz şeylerin tiryakisi olurlar. Ellerinde dönem dönem değişen modern oyuncaklar vardır. Onlar için oksijenden bile daha hayatidir bu oyuncaklar, ellerinden alırsanız yaşamaya devam edemezler. Beyinlerini harekete geçirebilecek her şeyi sıkıcı bulurlar. Sakız gibi çiğneyip şekeri bitince atabilecekleri şeyleri bulur, onları severler. Her şeyin klişesine talip olurlar, sevgilerini, nefretlerini, coşkularını, öfkelerini hep hazır alır, kullanırlar. Hayatlarını başkalarının tarif olduğu yolda yürüyerek geçirmekten asla rahatsız olmazlar, hatta bu sıkıcı işi kendileri adına yapan birileri olduğu için hallerine şükrederler. Ya hiç anlamlı cümle kuramazlar ya da yapay, anlamsız, olur olmaz yerlerinden kısaltılmış bir dil kullanırlar.

 

Her şeyi yargılarlar, ama kendilerine yönelik ufacık eleştirilerden bile nem kaparlar. Tarihçiye tarih, sosyologa sosyoloji, edebiyatçıya edebiyat, hırdavatçıya hırdavat dersi verirler, her şeyi bu kadar zahmetsizce ve bu kadar kolay biliyor olmanın pek de mantıklı olmadığının farkına varmazlar. Hal böyle olunca bir şey öğrenmeleri imkânsız hale gelir, çünkü zaten her şeyi bildiklerine inanmaktadırlar. Sayıları hiç de az değildir, fena halde tüketici olduklarından talepleri büyük ölçüde talebi rotasından saptırmaya yeter. Dolayısıyla kitleye dönük her şeyi kendi saçma sapan beğenileriyle yönlendirirler. Televizyonlar, gazeteler, yayıncılar, yeme içmeden giyim kuşama kadar bütün önemli sektörler onların “trend”lerini ciddiye alır. Çünkü sorgulaması olmayan kolay müşterilerdir. Birini kafaya aldınız mı, hepsi peşinden gelir. Üstelik mevsimlik değişimlere de daima hazırdırlar.

 

Ürününüzün yeni modelini her üç ayda bir onlardan başka kime satabilirsiniz? Bir şeyin yenisinin çıkması, eskisinin kullanılamaz hale gelmesi için yeterlidir onların gözünde! Zevkleri ve renkleri değil, markaları tartışırlar. Tanıdınız değil mi onları? Çevrenizde, çevremizde yaşıyorlar. Hadi itiraf edelim, biraz da içimizde!.. Zamanın tadını büsbütün kaçıran şey az ya da çok hepimize bulaşan bu “zamane”lik değil mi?

 

 

 

Gökhan ÖZCAN

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Bir Zamane Yusufu...

   Benimki Bir Düştü, Yusufun İmtahanı Kuyulara Düşüştü.........   Yakubunki, Sabırla bekleyişti.................       Aşk Bu Olsa Gerek,   Sıyrılıp Metadan Yusufca, Kuyulara Girmek..........   O zaman Bir yakubun Olacaktır, Seni yaşlı Gözlerle bekleyecek.............         Sevginin Önceliğine takıldı Aklım, Kuyulara Atılmakmı idi,   Rıza Gösterip kaderine...........     Kanlı Gömleği Koklayıp, Kavuşmayı Bir başka baharamı Bırakmak mı idi,   Alemi O Ana kadar bir Dah

   , Yer: Şiirler

  • Gazel (Ayâ latîf-i Zamâne Ayâ Hulâsa-i Zât)

   Ayâ latîf-i zamâne ayâ hulâsa-i zât İşit bu sözlerimi tâ bulasın anda necât   Şerî’at emrini mürşid edin tarîkata gir Kim ol tarîkat ilen sen içesin âb-ı hayât   Hakîkat ehli olursan görüne her ne ki var Deminde ma’rifetinde buluna bin hasenât   Bu gün duruş özün için eyü amel ede gör Yarınki ma’rekelerde behişt ola arasât   Bu gün bu dâr-ı fenâ bir nefes durur biliniz Bu bir nefeste kılın sad hezâr savm u salât   Seni diri tutanı sen bilirsin ey azîz Ki her

   , Yer: Divan Edebiyatı

  • Zamane

   Ortak geçmişimiz olan bir arkadaşım haftasonu ziyaretime geldi. Erkekler nezaman terk edilse ya da canlarını yakacak bir durumla karşılaşsa çareyi alternatif seçeneklerde arıyorlar. Benim gözlemlerime ve şahit olduklarıma göre bu konuda bayanlar beylerden daha güçlü. Bakmayın "Giden gitmiştir, kalan sağlar bizim" demelerine. Bayanlar açısından olayları tam olarak yorumla bilgisine sahip değilim. Ama beyler açısından oldukça birikimim var.   Neşeli başlayıp, sonrasında "Hadi Anlat" la daha

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

×
×
 • Yeni Oluştur...