Jump to content

Mezotelyoma Hastalığı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Mezotelyoma hastalığı son senelerde ülkemizde fazla ortaya çıkmasına rağmen dünya verilerine baktığımızda oldukça nadir karşılaşılan bir tümör türüdür. Bu tümör genellikle akciğeri, kalbi ve karın bölgesinde bulunan organların etrafında bulunan çeşitli zarları hedef alan bir habis olarak nitelendirilebilir. Çoğunlukla asbest nedenine paralel olarak görülen bu tümör en çok akciğer zarı içerisinde kendisine yer edinebilir ve buradan bütün vücuda yayılabilir.

 

HASTALIĞIN GELİŞİMİ NASILDIR?

Mezotelyoma hastalığı yukarıda belirttiğimiz gibi genellikle akciğeri çevreleyen zarı hedef olarak burada sıvı birikimine yani tıp dilindeki ismiyle plöreziye sebep olmaktadır. Sıvı birikimi ise kendisini göğüs, sırt ve vücudun yan bölgesinde ağrı şeklinde belli edebilir. Hastalığın ilk evresinde nefes alma verme güçlüğü olarak görülmeye başlayan ağrı, ilerleyen evrelerde şiddetini arttırarak kronikleşme eğilimi gösterir.

 

Plevra bölgesinde oluşan plörezi miktarının tedavi edilmediği sürece artmasıyla birlikte kişide nefes darlığı ve kalp ritminde bozukluk ortaya çıkar. Temel belirtileri bunlar olmakla birlikte bazı vakalarda şiddetli öksürük, karın ağrısı ve karın bölgesinde şişlikler de meydana gelebilmektedir.

 

RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLER

Mezotelyoma hastalığı henüz tam olarak netleşmediği için risk grubunu oldukça geniş bir yelpaze altında inceleyebiliriz. Fakat yapılan araştırmalara göre en önemli risk faktörü yukarıda da belirttiğimiz üzere asbest maruziyetidir. Asbest içerisinde birçok lifsel yapı bulunan bir mineraldir ve genellikle sanayide kullanılan en yaygın maddelerin başında gelmektedir.

 

Günümüzde ısı izolasyon malzemelerinde, ses veya ıyı yalıtım malzemelerinde, fren balata sistemlerinde ve gemi üretiminde bu maddeden yararlanıldığı bilinmektedir. Bu tür işlerde uğraşan kişiler yeterli güvenlik önlemlerini almadığı zaman ve maske kullanmadığı zaman havada bulunan asbest maddesinin parçacıkları kişilerin nefes alma verme işlemiyle birlikte akciğere kadar gitmekte ve orada akciğer zarını çevreleyerek Mezotelyoma hastalığına sebep olmaktadır.

 

Bunun dışında son yıllarda gerçekleştirilen bazı araştırmalarda SV ismi verilen virüsünde Mezotelyoma hastalığına neden olabileceği saptanmıştır. Mezotelyoma hastalığı hala araştırma evresinde olduğundan dolayı her geçen gün yeni bilgiler ve veriler elde edilmektedir.

 

TEDAVİDE NASIL BİR YOL İZLENİR?

Kişide Mezotelyoma hastalığı şüphesi varsa ilk olarak biyopsisi çekilir ve ardından sağlıkçı uzman kişi tarafından yapılan inceleme sonrasında tanı konar. Teşhis hastalığın olduğu yönündeyse ilk olarak yapılması gereken adım hasta ile birlikte tedavi planlamasının oluşturulmasıdır.

 

Hastalığın genel olarak epitelyal, sarkomatöz ve mixt tip olarak üç farklı evresi bulunmaktadır. Sarkomatöz ve mixt tip evrelerinde bulunan hastalığa karşı kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir.

 

Fakat hastalık epitelyal evresine geçmişse ve başka organlara yayılmadığı taktirde cerrahi operasyon gereklidir. Cerrahi operasyon yapıldıktan sonra diğer evlerde olduğu gibi kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...