Jump to content

Çiçek Yapımı


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

Çiçeğini Kendin Yap, Fark Yarat!

BAA37D1AAB831F40516CCAA6D52344.jpg

 

Dünyada ve Türkiye’de “do it yourself” yani “kendin yap” akımı hızla yayılıyor. Çeşitli kumaşlar ve renklerden hazırlayacağınız çiçekleri; elbise, ayakkabı, çanta ve aksesuarlara iliştirerek “ben yaptım” diyebilirsiniz.

Çiçekleri nerede ve nasıl kullanmanız gerektiği konusuna değinmeden önce ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri belirtmek isterim. Puantiyeli, organze, küçük kareli, saten kumaşlar çiçekler için en temel ihtiyaç. İğne, iplik ve model olarak kullanacağınız canlı çiçek ya da çiçek resmi, çamaşır sodası de çalışmanın içinde yer almalı.

Çiçeklerinizi yapmak için seçtiğiniz kumaşı düz bir zemin üzerine yayın. Canlı çiçek yaprağı ya da çiçek resmini kumaşın üzerine sabitleyin. Çiçeğin etrafını beyaz sabunla çizin. (Yıkandığında leke kalmaması için) Makas yardımıyla işaretlediğiniz alandan çiçeği kesip çıkarın. Çeşitli ölçülerde aynı kumaştan en az 5 adet çiçek modeli çıkarın. Büyükten küçüğe doğru kumaşları üst üste dizin. Tam ortalarından uygun bir renkle dikip, birbirine tutturun. Eğer ince kumaştan çiçek yapıyorsanız düzgün durması için çamaşır sodası kullanmalısınız.

El emeği, göz nuru çiçekleriniz hazır. Peki, bu çiçekler nerede ve nasıl kullanılmalı?

Hasır şapkalar üzerinde düz ve renkli kumaştan yapılmış çiçekler kullanabilirsiniz. Çiçek yapraklarını dışarı doğru ütüyle kıvırdığınızda daha hoş bir görüntü elde edeceksiniz.

Saç bantları kullanmayı seviyor ve kendinize özgü bir tasarım yaratmak istiyorsanız düz kumaştan çiçekler kesip üzerine dantel ya da organze kumaşlar dikin. Vintage tarzını sevenler için kesinlikle dantel kullanmalarını öneriyorum.

Spor tek kollu çantalarınız yapma çiçekleri kullanabileceğiniz en uygun alandır. Çantanın rengine ve desenine göre kumaş seçimi yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, çantanın deseni ile kumaşın deseninin birbirini dengelemesi gerektiğidir. Eğer çantanız düz pembe renkteyse küçük kareli çiçekler; Puantiyeli desenleri olan bir çanta ise düz renkli çiçekler yapmalısınız. Aksi takdirde desenler ve renkler birbirini boğar ve sevimsiz bir görüntü ortaya çıkar.

Abiye çantalarınızın üzerinde organze ya da saten kumaşlardan yapılmış minik çiçekler kullanmak uygundur. Çiçeğin, elbisenizin rengiyle uyumlu olmasına özen gösterin.

Beyaz sade bir terliğiniz varsa ve renklendirmek istiyorsanız Puantiyeli kumaştan yapılmış çiçekleri üzerine tutturun. Terliğin ön kısmının büyüklüğüne göre çiçek boyunu ayarlayabilirsiniz.

Şallarınız, çoraplarınız ve aslında dolabınızdaki her şey için hayal gücünüzü ve el emeğinizi birleştirip harikalar yaratabilirsiniz.

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çoraplarınız ve aslında dolabınızdaki her şey için hayal gücünüzü ve el emeğinizi birleştirip harikalar yaratabilirsiniz.

peki hayal gücümü kullanıp ben yaratacaksam, neden internette araştırayım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...