Jump to content

Yahya Demirel Hayatını Kaybetti


dogukan34

Önerilen Mesajlar

yahya-demirel2.jpg


Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel hayatını kaybetti.

 

 

Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Küçükbaş, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni 62 yaşındaki Yahya Kemal Demirel'in hayatını kaybettiğini bildirdi.

Küçükbaş, yeğen Yahya Kemal Demirel'in, karaciğer yetmezliği nedeniyle hastanelerinde tedavi gördüğünü ve bugün saat 16.15 itibarıyla yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yahya Kemal Demirel, Süleyman Demirel'in erkek kardeşi Hacı Ali Demirel'in oğluydu.

 

HAYALİ İHRACAT İLK ONUNLA DUYULDU

Türkiye'nin ilk hayali ihracatçısı olarak tanınan eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel vefat etti.

1980'li yıllarda açılan hayali ihracat davalarıyla kamuoyunun gündeminde çokça yer tutan Yahya Demirel, bir süredir tedavi gördüğü gördüğü Ankara'daki Güven Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

 

Yahya Demirel'in Türkiye gündeminde birincisi sırayı oturması 1975'te karıştığı hayali ihracat olayı oldu. Mobilya ihracatı yapanlara verilen yüzde 75 vergi iadesini kötüye kullanan dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel bu sayede haksız kazanç elde etti.

Demirel'in, 1975 yılında 20 milyon lira para kazandığı ortaya çıktı. Yeğen Demirel'in henüz 25 yaşında elde ettiği bu kazancın sırrı çok geçmeden anlaşıldı.

Yahya Demirel'in ceviz yatak odası diye ihraç ettiği ürünlerin sunta parçaları olduğu ortaya çıktı. Hatta mobilyaları ihraç ettiğini beyan ettiği İsviçre firmasının da gerçekte olmadığı anlaşıldı.

Yahya Demirel, ismi 90'lı yıllarda bu kez de banka yolsuzluğuyla gündeme geldi. Demirel'in Kıbrıs Yatırım Bankası adıyla KKTC'de kurduğu bankanın hayali olduğu ve böyle bir bankanın izine rastlanmadığı ortaya çıktı.

Demirel'in hayali banka ile devleti milyonlarca dolar dolandırdığı saptandı. Bu dolandırıcılık, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun Halk Bankası tarafından Kıbrıs Yatırım Bankası ve Everest Bank nezdinde açılan ve daha sonra kapatılamayan milyonlarca dolar tutarındaki depo hesaplarıyla ilgili soruşturmasında tespit edildi.

Kurul, Everest adlı bankaya açılan 2 milyon dolarlık depo hesabının kapatılmadığını ve teminat olarak gösterilen iki adet 10 milyon dolarlık senedin karşılıksız çıktığını tespit etti.

 

mynet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayali sunta ihracatının baş mimarı yahya efendi bir zamanlar seni hep gazetelerin baş sayfalarında görmeye alışmıştık şimdi ölüm ilanlarına düştün bu dünyada ki mahkemelerden mason amcan sayesinde kurtuldun bakalım öteki dünya mahkemesinde tüyü bitmemiş yetimin kul hakkından nasıl kurtulacaksın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Demirbank olayından hatırlıyorum galiba ben bu adamı
yanlış hatırlıyor olmalısınız murat demirel egebankı batırmıştı bunun kardeşi olsa gerek ama takım aynı takım dümen aynı dümen isimlere fazla takılmaya gerek kalmıyor zaten :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yanlış hatırlıyor olmalısınız murat demirel egebankı batırmıştı bunun kardeşi olsa gerek ama takım aynı takım dümen aynı dümen isimlere fazla takılmaya gerek kalmıyor zaten :)
doğrudur zaten demirel ismini görünce hep bu hortum geliyor aklıma farketmez yani. Rahmetli Fikret Kızılokun bi şarkısı vardı o geldi aklıma süleyman başbakan başbakanhep süleyman doğdum büyüdüm okula gittim sünnet oldum askere gittim evlendim başbakan hep süleyman :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...