Jump to content

Menenjit Sebepleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Tanımı: Menenjit kelimesi genellikle, beynin yumuşak zarlarının iltahaplanması anlamında kullanılır.

 

Menenjit iki türlü olup; meningokoksik menenjit ve akut irinli menenjit belirtileri birbirinden pek farklılık göstermez. Teşhis beyin omurilik sıvısının incelenmesiyle anlaşılabilir. Çok iyi bilinmesi gereken huhus ise, tedavide çabuk davranmanın önemidir.

 

Nedenleri: Mikro organizmaların enfeksiyonudur. Organizmalar beyin zarlarının en ortada olanına (araknoid) enfekte edip, genellikle beyin tabanından, yukarı, beyin yüzeyine ve aşağı omurilik boyunca yayılır. Enfeksiyon, burun ve boğazdan, kan dolaşımı yoluyla, kafatası içine erişir.

 

Kuluçka devri 1-5 gün arası olup, belirtiler ani olarak başlar. Ateş çok yüksektir ve ufak çocuklarda çırpınmalar, büyüklerde ise, delirmeler belirebilir. Deri döküntüsü görülebilir.

 

Hasta kusar, bağırtacak şekilde baş ağrılarından şikayet eder, ışığa bakamaz, genellikle bacaklarının ve omurgasının gergin tutarak bir yanına yatar. Boyun, aşağı bükülemez.

 

Sırt üstü yatan hastaların bir bacağı karnının üstüne gelecek şekilde büküldükten sonra, bacağı dizden açmaya çalışmasıyla, çok şiddetli ağrı duyar ve bu bacağın karnına doğru bükülmesi, diğer bacağın da karnına doğru bükülmesine yol açar. Hastanın komaya girmesi durumun çok kötüleştiğine işarettir.

 

Hastanın vakit kaybettirilmeden mutlaka hastaneye yetiştirilmesi lazımdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...