Jump to content

Kalp Bayılmaları - Senkop Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Senkop çok kısa süren (birkaç saniye veya dakika) bir bayılma (koma) halidir. Hasta, kas gücünün anide kaybolmasıyla düşüp, hemen ardından kendine gelir. Fakat bu sırada yaralanması da mümkündür.

 

Olay, gerçekten kalpten kaynaklanıyorsa, buna ya kalp atışlarında bir bozukluk veya kalbin, beyni kanla beslemek için gereken pompalamayı yapamaması yol açar .Genellikle yaşlılarda görülür.

 

Çoğunluk senkop, kalp kökenli değildir. Atardamarların kas gücünü yeterince besle-yememesi ve pek ender olarak da bir beyin bozukluğu, olaya sebeptir

 

Kalp kökenli gerçek senkoplar, kısa veya uzun süreli "pacemaker" (pilli çalıştırıcı) müdahalesi gerektirebilir.

 

Senkop Tedavisi ve Yapılması gereken

 

Kişi bir an bayılıp, doğrulursa: Kalp atışlarında bir yavaşlama olmadığını anlamak için, nabzına bakın Hemen doktora haber verin. Çünkü bunu bir başkası daha izleyebilir. Bacaklarını yukarı kaldırarak uzanması¤nı söyleyin.

 

Soluyor, fakat baygınsa: Kendisini yan emniyet pozisyonunda yatırın Solumuyor ve nabzı atmıyorsa: Hayati bir acil durum var demektir, hemen doktora haber verin Kalp masajına hazırlık olarak, hayat busesi uygulayın

 

Pile bağlı iken yine bayılıyorsa:

 

Kendisini tedavi eden kalp uzmanını arayın ve acil tıbbi yardım isteyin.

Sık sık bayılan ve kolay kendisine gelemeyen bir kalp hastası karşısında, eğitilmiş kimseler hastanın göğüs kemiğine üst üste küçük yumruklar indirmeyi bilirler (kalp masajı ile bir ilgisi yoktur). Bu müdahale, kalbi yeniden çalıştırır. Ancak bunu yalnız eğitilmiş biri uygulayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kişi bir an bayılıp, doğrulursa: Kalp atışlarında bir yavaşlama olmadığını anlamak için, nabzına bakın Hemen doktora haber verin. Çünkü bunu bir başkası daha izleyebilir. Bacaklarını yukarı kaldırarak uzanmasını söyleyin.

 

bu benim kardeşimin eşindede oluyordu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...