Jump to content

Yüz Felcine Neden Olan Etkenler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Yüz felcinin, kış aylarında sık karşılaşılan nörolojik problemlerden biri olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Efendi, ani ısı değişimlerinin hastalığın en önemli sebepleri arasında yer aldığını söyledi.

 

Yüz felcinin yüz kaslarına giden uyarıların engellenmesiyle oluştuğunu ifade eden Efendi, "Soğuk havalarda, ani ısı değişimleri yüz sinir sisteminde felce yol açabiliyor. Soğuk nedeniyle daha etkili hale gelen bazı virüsler de sinir sistemindeki hasarı artırıyor" dedi.

 

HEMEN FARK EDİLMEYEBİLİR

Hastaların ilk anda yüz felci geçirdiklerini anlayamayabileceklerini kaydeden Efendi, felcin kulak arkasındaki bir ağrıyla kendisini belli ettiğini söyledi. Göz çevresi ve ağızda güçsüzlüğün ortaya çıkmasıyla hastaların gözlerini kapatamadıklarını fark ettiklerine dikkati çeken Efendi, "Hasta felç geçirince bir şeyler içmeye çalışırken, ağzını tam kullanamadığından, sıvılar ağzının bir tarafından akar. Gülmeye çalışırken de ağzının bir tarafının sınırlı olduğunu anlar" diye konuştu.

 

4-6 HAFTADA İYİLEŞME

Yüz felci geçiren hastaların büyük bir çoğunluğunda ilk 4-6 hafta arasında önemli iyileşmeler görülebildiğine işaret eden Efendi, şöyle konuştu: "Ancak hastaların yüzde 35'inde daha uzun süre devam eden ve düzelmeyen kalıcı nörolojik sorunlara da neden oluyor. Yüz felci geçiren bir hastada en çok korkulan şey gözleri kapayamamaya bağlı olarak, korneanın zarar görmesidir. Kısmi felç durumuna bağlı olarak gözler tam kapatılamadığı zaman, dışarıya çıkıldığında veya uyku sırasında gözün açık kalması nedeniyle gözde enfeksiyon, kornea tabakasında yaralanmalar ortaya çıkıyor. Bu durum gözün kaybına neden olacak kadar ilerleyebiliyor. Bu nedenle gözün korunması son derece önemlidir."

 

Basit önlemlerle korunmak mümkün

Yüz felcinin çok basit önlemlerle engellenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Efendi, "Dışarı çıkarken ısı değişikliğine karşı kendimizi korumalıyız. Gerekirse yüzümüzü, boynumuza atkı ve şapka takarak korumamız gerekiyor. Hastanın yüz felci geçirdiğini anladığı anda hastaneye gelmesi, kalıcı hasarların oluşmasını engelleyebilir. Yüzün hareket etmesini sağlayacak sakız çiğneme, ayna karşısında gözü kapatıp açma, gülme, kaşları havaya kaldırma gibi basit egzersizler iyileşmede destekleyici olabiliyor" diye konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...