Jump to content

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Öksürük kuvvetli ve yoğun soluk vermeyle gırtlağın kapanmasına yarayan ses telleri kasılınca ortaya çıkar. Vücudumuzdan balgam, kan, bronş salgısı gibi patolojik maddeleri dışarı çıkarmak veya soluk borusuna kaçan yabancı cisimleri atmak için ortaya çıkan refleks şeklinde görülen öksürüktür.

 

Soluk borusundaki basıncın artmasıyla gırtlak açılmaya zorlanır Bu durumda zorlanan gırtlaktaki ses tellerinin titreşimi de öksürük sesini verir. Soluk borusu, bronşlar ve gırtlağın bir kısmından öksürük oluşur.Ayrıca vücudumuzdan burun yardımıyla dışarı çıkması gereken sümüksü salgı boğaz gerisine doğru akar ve boğazı tahriş ederek öksürüğü oluşturur. Öksürük yalnızca akciğerlerden başlamaz. Mide, diyafram, kulak zarı, burun, akciğer zarı ve sinüslerden de başlayabilir.

 

Öksürük vücudumuzun savunma mekanizmalarından birisidir. Öksürük tipi, gelişimi ve şiddeti kontrol altında tutulmalıdır. Hastalıkların habercisi olabilir, ev içi ortamından kaynaklanabilir, solunum yoluna yabancı madde kaçmış olabilir ve sinirsel gerginlikten dolayı oluşabilir. Öksürüğün neden oluştuğunu bir hekime giderek öğrenebiliriz.

 

Kuru öksürük ve Balgamlı öksürük türleri vardır.

 

Kuru Öksürük: Balgam oluşturmayan, soluk borusu, gırtlak ve bronş iltihaplarında oluşur . Veremin başlangıç döneminde görülen kesik öksürükte bu gruba girer. Bu öksürüğün sesi sadece ses tellerinin titreşimi ile oluşur.

 

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

 

Öncelikle kuru öksürüğün neden oluştuğu öğrenilmelidir. Bunun için uzmandan yardım alınmalıdır.

Kuru öksürük; hava kirliliği veya sigara gibi tahriş sebepleri ortadan kaldırılınca genelde biter. Öksüren kişinin bulunduğu ortamda havanın nemlendirilirse öksürük azalır. Hekimin uygun gördüğü tedaviyle de enfeksiyon kaynaklı öksürük biter.

 

Aslında uzmanlar öksürüğü birden kesmezler. Hasta bir süre gözlemlenir.

 

Nezle, boğaz iltihabı sindirim bozuklukları, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses telleri hastalanması gibi birçok hastalık kaynaklı öksürükte olabilir. Bu durumda çözüm hekime bağlıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...