Jump to content

Atatürk'ün Dev Portresi Heyecanlandırıyor


zehra_38

Önerilen Mesajlar

[h=1]ataturkun_dev_portresi_gorenleri_heycanlandiriyor13525429610_h950190.jpg[/h]Erzincan'da 30 yıl önce Keşiş Dağları'na yapılan dev Atatürk portresi şehre gelenleri selamlıyor. 7 bin 500 metre kare alan üzerine resmedilen, 176 metre büyüklüğündeki dev portre uçaktan dahi görülüyor.

 

Erzincan'ın kuzey kısmında Keşiş Dağları'nın eteğinde bulunan ve Düz Parmaklık Sırtı adı verilen tepedeki dev Atatürk portresi, yıllardır ihtişamını koruyor. 30 yıl önce, 29 günde tamamlanan dev portre o yıllarda Erzincan'da kısa dönem askerlik yapan ressam Mustafa Aydemir başkanlığında, 3 bin gönüllü askerin katılımı ile yapıldı.

 

1982 yılında; 600 ton taş, 210 ton harç ve 200 ton boya <linkz id="linkz3" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none;"><nobr style="margin: 0px; padding: 0px; outline: none;">kullanılarak</nobr></linkz> yapılan dev Atatürk portresi, yıllardır şehre gelenleri karşılıyor.

 

 

Kaynak: CİHAN

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...