Jump to content

Kalp Krizleri Kadın ve Gençlerde Daha Tehlikeli...


Renan

Önerilen Mesajlar

Yaşlanan erkeklerin kalp krizi geçirme riskleri daha yüksektir ama kriz bir kez geldi mi "tehlike" gençler ve kadınlarda daha fazladır.

 

GENÇLER HAZIRLIKSIZ YAKALANIYOR

 

Kalp krizinin gençlerde daha ağır seyretmesinin pek çok nedeni var. Doğuştan ve edinsel kalp kası hastalıklarının doğumsal kalp kapağı ve kası hastalıklarının gençlerde daha sık görülmesi bunun başlıca sebebidir. Diğer bir neden de genç kalbin krizlere hazırlıksız olmasıdır. Yaş ilerledikçe yavaş yavaş gelişen tahribata karşı yeni damarsal yol ağları yani yeni kılcal damarlar oluşturan yaşlılarda kalp krizinden ölme ihtimali gençlerden daha düşüktür. Çünkü bu yeni damarlar sorunlu damarların yedekleri gibidir. Kriz anında kalp damarı tıkanınca bu hazır yan yollar devreye girer ve sorunlu bölgeye kan taşımaya başlarlar. Gençlerde bu yan yollar, yedek damarsal ağlar yeteri kadar oluşmadığından kalp krizleri daha ölümcül seyreder.

 

KADIN KALBİ ÇOK FARKLI

 

Benzer bir risk artışı kadınlar için de söz konusudur. Menopoza kadar östrojen hormonunun koruyucu şemsiyesi altında keyif süren kadın kalbi, menopozla birlikte artan kalp krizi riskine hazırlıksız yakalanır. Yapılan çalışmalar, kadınlarda kalp krizi riskinin her zaman koroner daralması ve tıkanması ile ilişkili olmayabileceğini de gösteriyor. "Kadınlarda iskemi sendromunun gelişimi" çalışması -WISE çalışması- ile de gösterildi ki kadınlarda anjiyo sonuçlarının normal çıkması kalp krizi geçirilmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu çalışmanın sonuçlarına göre koroner damar hastalıklarının tanımlanmasında "altın standart" olarak gösterilen anjiografi kadınların kalplerinde yer alan küçük damarlardaki pıhtıları açığa çıkaramayabiliyor. Bu çalışmanın en önemli sonucu "kadın kalbinin farklı" olduğunu bir kez daha kanıtlamasıdır.

 

Bu çalışma özellikle yüksek tansiyon, yüksek şeker ve artmış trigliserit üçlüsünden oluşan "metabolik sendrom"un kadınları kalp krizine daha fazla yaklaştırdığını ortaya koyuyor. Sigara, stres ve doğum kontrol hapı üçlüsü kadın kalbini erkeklerden daha fazla etkiliyor. Bir başka sorun da "kadınlarda görülen kriz belirtilerinin farklı olması"dır. Kadınlarda kalp krizi bilinen klasik göğüs ağrısından farklı olarak nefes darlığı, yorgunluk, bitkinlik, bulantı, baş dönmesi gibi gözden kaçan belirtilerle ortaya çıkabiliyor. O bilinen tipik göğüs ağrıları kadınlarda ortaya çıkmayabiliyor. Kadın ve gençlerin kalp hastalıkları bakımından daha fazla bilgilendirilmelerinde, eğitilmelerinde yarar var!

 

Gece kramplarının nedenleri

 

Gece kramplarının en önemli sebepleri yatmadan önce alkol kullanımı, kanda potasyum seviyesinin azalması, şeker hastalığı, uyku öncesi yapılan ağır egzersizler ve vücuttan aşırı su kaybı gibi problemlerdir. Parkinson hastalığı gibi bazı sinir sistemi bozukluklarında anti-depresan ilaçların, idrar söktürücülerin, kalsiyum kanalı engelleyicilerini kullananların bazılarında ve "niasin" alanlarda da gece krampları sıklaşabiliyor.

 

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız; kramp oluşan bacağınıza masaj yapmanız ve bacağı dümdüz uzatıp kasılmış kas gevşeyinceye kadar ayağınızı bilekten esnetmeye çalışmanız, problemli kas bölgesi üzerine soğuk buz torbası veya poşet uygulamanız ya da sıcak bir banyo almanız tavsiye ediliyor. Bizim önerimiz gece kramplarınız varsa yatmadan önce alkol almamanız, ağır egzersiz yapmamanız ve gün boyu bol bol su içmenizdir.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...