Jump to content

Evinizde Dengeli Bir Enerji İçin...


Sidre

Önerilen Mesajlar

Hayatımızda denge yaratmak sağlıklı ve mutlu olabilmenin temel kuralıdır. Feng Shui, bu temel prensip üzerine çalışır. Denge… Gündüz ve gece, kadın ve erkek gibi birbirini tamamlayan ama aynı olmayan iki parça…

 

Evimizde dengeli bir enerji akışı sağlamanın en kolay yolu ışık oyunlarıdır. Aydınlatmalar dengeli bir enerji yaratmada büyük yardımcılarımızdır.

Nasıl bir atmosfer yaratmak istiyorsak seçimlerimizi ona göre yapmalıyız. Dingin, canlı, romantik… Böylece mobilyalar ve aksesuarlar aynı kalsa bile sadece aydınlatmaları değiştirerek evimizde farklı bir atmosfer yaratabiliriz.

Genel ışık dengesi ve duvar renkleriniz

 

Çok fazla ışık yang enerjidir. Rahatsızlık verebilir. Karanlık olacak kadar az ışık ise yin enerjidir. Canlılığı yok eder. Ideal olan doğal ışıktır. Evinizin doğal ışıktan yararlanmasını sağlayın. Evin karanlık köşelerinde yin enerji birikir. Burada dengeyi sağlamak için köşe lambalarından ve köşe tavan aydınlatmalarından yararlanılabilir.

 

Bununla birlikte duvar renklerinizi seçerken odanın bulunduğu yönlere dikkat etmelisiniz. İşin en doğrusu Flying Star dediğimiz yıldızlara göre renk seçimi yapmaktır. Fakat bunu ancak bir uzman eşliğinde yapabilirsiniz. Bunun yanında genel prensipler üzerinden seçimlerinizi yaparsanız; ilişkilerinizi etkileyecek olan güneybatı yönündeki oda için pembe tonlar, kariyerinizi etkileyecek kuzeydeki oda için beyaz ve açık griler, sağlığınızı ve bereketinizi etkileyecek doğu ve güneydoğudaki odalar için mavi ve yeşiller tercih edebilirsiniz.

 

Işığı odanın konumuna göre seçmek

 

Doğal ışık alabilen odada fazla suni ışıklandırmaya gerek yoktur. Küçük alanlarda mekanı geniş tutabilecek aydınlatmalardan yararlanılmalıdır. Girinti ve çıkıntıların saklanması ve ışıkla öne çıkarılmaması doğrudur. Güzel ve hoş olan bölgeye ışık ile dikkat çekmek daha uygundur.

Mesela kolon olan bir odada duvardaki hoş bir resmin üstüne aydınlatma koyarak dikkati kolondan uzaklaştırıp resme yöneltmek doğru olacaktır. Kolonu da büyükçe bir bitki ile saklamak odadaki chi akışını dengeleyecektir.

Işık seçiminde yatak odası ve misafir odalarında daha titiz olmak gerekir. Yatak odası dinlenme odasıdır. Daha loş bir ışıklandırma (fazla yin olmayacak) tercih edilmelidir. Misafir odasında da orta avizelerden daha çok köşe lambalarına yer vermek, duvar apliklerinden yararlanmak ortama hoş ve sıcak bir atmosfer kazandıracaktır.

 

 

Sevgiyle…

 

Dilek Demirci

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...