Jump to content

Aşırı Terleme Stres Yaratıyor


Sunrise
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

  

 

Terlemenin insanlarda dogal olarak gözlenirken asiri terlemek kiside sorunlar yaratiyor.Terin salgilanmasi insanlarda sinir siteminde sempatik denilen kisminin calismasi ile ilgili olup toplumun %1 inde bu sistem asiri düzeyde calisiyor.Özellikle stresli durumlarda bu sistem asiri calisiyor ve genel olarak terleme,kis aylarinda daha az rahatsiz edici oluyor..

 

Dr. Vehip Ertuğrul yaz aylarında oluşan aşırı terlemenin toplumda kişiye endişe verdiğini açıkladı.

DENİZLİ Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Vehip Ertuğrul yaz aylarında oluşan aşırı terlemenin toplumda kişiye endişe verdiğini, strese yol açtığını ve hastalık işareti olabileceğini söyledi.

 

Dr. Ertuğrul, aşırı terlemenin ciddi bir sağlık sorunu olduğunu, ancak yaşamı tehdit edici bir durumun olmadığını belirtti. Terlemenin, havanın sıcaklığına ve egzersiz durumuna göre vücut sıcaklığını düzenleyen fizyolojik bir mekanizma olduğunu ifade eden Ertuğrul, “Terleme kişinin koltuk altı, yüz, eller ve ayaklarında daha çok görülür. Vücudun her bölgesinde görülen terleme sinir sistemi tarafından kontrol edilerek dengelenir. Değişik sebeplerden dolayı terlemenin artmasına aşırı terleme (hiperhidroz) denir” dedi. Ertuğrul, vücudun günde 4-5 defa terlemesinin normal olduğunu kaydetti.

 

Terlemenin egzersiz sırasında, sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir olay olduğunu dile getiren Ertuğrul, “Terlemenin normalden fazla olması kişiyi rahatsız edici bir duruma dönüşür. Terleme zaman zaman ortaya çıktığı gibi, sürekli de olabilir. Aşırı terleme fiziksel, psikolojik ve estetik problemlere neden olur. Kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiler. Toplumda kişiye endişe verir, strese yol açar, utandırır ve cildin tahriş olmasına yol açar. Bu durumlar kişinin özel yaşamını ve iş hayatını olumsuz yönde etkiler” diye konuştu. Aşırı terlemenin el, ayak, koltuk altı, yüz bölgelerinde yaygın olarak görülebildiğini anlatan Vehip Ertuğrul, “Yaygın terlemelerin altında yatan nedenler olabileceği için araştırılmalıdır. Diyabet, hipertiroid, menopoz, şişmanlık, böbrek üstü bezi hastalıkları, enfeksiyonlar, psikiyatrik bozukluklar aşırı terlemeye sebep olabileceği gibi nedeni belli de olmayabilir. Bu yüzden aşırı terleyen kişiler varsa öncelikle bir dermatoloji uzmanına başvurması gerekir” dedi.

 

KADIN

kadin-terlemesi-okeydeyiz.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...