Jump to content

Gök'ten Dünya'ya Dev Bir Perde İndi


Sidre

Önerilen Mesajlar

Avustralya bu sabah şafak sökerken olağanüstü bir gök olayına tanık oldu.

 

gunes-tutulma.jpg

On binlerce Avustralyalı, Güney Pasifik’te gözlemlenebilen Güneş tutulması için teknelerden, balonlardan, tepelerden ve kumsallardan büyüleyici manzaralara tanıklık etti.

 

Dünyada deniz yaşamının en zengin olduğu bölgelerden Büyük Set Resifi’nde gezinen tekneler ve sıcak hava balonları, sayısız gök bilimci, turist ve amatör gözlemcilerle doldu.

 

Gün doğumu vaktinde, saatler önceden hazırlık yapan binlerce kişi, Ay, Güneş ve Dünya’nın aynı hizaya gelerek Avustralya’nın kuzeyini zifiri karanlık içinde bırakmasına tanıklık etti.

 

Gözlemciler için en iyi gelişme, bazılarının korktuğu gibi bulutların gökyüzünü kaplamaması ve muhteşem gök olayını perdelememesi oldu. Avustralya’nın Queensland Astronomi Derneği’nden Terry Cuttle, “Harika bir görüntü vardı. Gerçekten çok güzeldi” ifadesini kullandı.

 

Avustralya’da 10’un üzerinde Güneş tutulmasına tanıklık eden Cuttle, “Tutulma sona erdikten sonra bulutlar geri geldi. Gerçekten çok anlamlı bir durumdu” dedi. Binlerce insan, Güneş ve Dünya’nın arasından Ay’ın geçisine tanıklık ederken alkış tuttu, birçok kişiden coşkulu çığlıklar yükseldi.

 

Gök'ten Dünya'ya dev bir perde indi

 

Avustralya’da yerel saatle şafak vakti başlayan Güneş tutulması, ülkenin kuzeyinde yaklaşık 150 kilometrelik karanlık bir perde oluşturdu. Gökten Dünya’ya inen perde, Avustralya’nın kuzey ucundan Pasifik’in güneyine kadar uzandı.

 

Avustralya’nın dışında Endonezya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine ile Şili ve Arjantin’in güney kısımları Güneş tutulmasını kısmen gözlemledi. Tutulma, en uzun süreyle gözlemlendiği Avustralya’da iki dakika sürdü.

 

Meteoroloji uzmanları, bulutların engellemesinden korktukları gök olayında, bulutların tutulmadan hemen önce çekilmesinin çok güzel bir rastlandı olduğunu belirtti. ABD’nin Los Angeles kentinden tutulmayı izlemek için iki çocuğuyla beraber Avustralya’ya gelen 61 yaşındaki Hank Harper, “bulutların tüm planlarını bozmasından çok korktuklarını ancak beklediklerinin tam tersinin yaşandığını” söyledi.

 

Büyük Set Resifi’ndeki gözlemciler, bulutların tutulmadan hemen önce çekilmesini teknelerinden sevinç çığlıkları atarak kutladı. Denizde tutulmayı izleyen dalgıçlar olması da dikkat çekti.

 

Passions of Paradise dalgıçlık şirketinden Adam O'Malley, “Tek kelimeyle mükemmel bir gözlem yaptık... Tüm tutulmayı başından sonuna yakaladık. Nefes kesiciydi” dedi.

 

Queensland eyaletinin turizm direktörü Jeff Gillies, bazı turistlerin üç yıl öncesinden rezervasyon yaptırdığını ve bölgedeki otellere 50 bin turistin Güneş tutulmasını izlemek için akın ettiğini belirtti.

 

Bir sonraki Güneş tutulması Mart 2015’te gerçekleşecek.

 

Mynet..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...