Jump to content

Paylaş Tuşu Yok, Cep Telefonu Yok..


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Paylaş tuşu yok, Cep telefonu yok..

 

Bugünü yaşamamızı sağlayan paylaş tuşu olmasa, cep telefonu olmasa, tv olmasa, bilgisayar olmasa...

 

[TABLE]

[TR]

[TD]gecmishayat_fundaceyhan.widec.jpg[/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

Yabancı bir kanalda geçen hafta izlediğim bir deneysel çalışmayı burada paylaşmak istiyorum. Günümüz teknik olanaklarına alışmış 2 çocuklu bir ailenin, 1960'lardan başlayarak, tamamen o çağın teknik olanaklarına geri döndürülerek yaşamasanın istenmesi ile kurgulanmış belgesel nitelikli dizide, aileden bugünün hayatı kolaylaştırıcı bütün olanaklarını terk etmesi istendi.

Mikser, derin dondurucu, bilgisayar, internet hatta renkli televizyondan yoksun bırakılarak yaşama yeniden başlayan aile, dizi boyunca her bir gününü bir yıla ait icatları deneyimleyerek geçirdi. Her gün, o yıl icat edilen şeylerin hayatlarına katılmasına kadar yoksunluklar içinde geçen günler deneyimlediler. İş ve okul hayatlarına devam ettiler. Birbirlerine olan sevgileri ile tahammül edilir halde tuttukları yaşamlarında, eşyaların kabiliyetlerinden yoksun bırakıldıkları zaman oluşan psikolojik durumları deneyimlediler.

CEP TELEFONU YOKKEN

 

Seyirci olarak ben de, hayatımızı kolaylaştıran araçların yaşamımızdaki mutluluk seviyesini nasıl da kontrol altına aldığını izledim. Annenin, yoğun iş hayatına rağmen her gece gelip ilkel tencerelerde yaptığı tatlılar, internet ve paylaş tuşu çılgınlığına alışmış çocukların commadore bilgisayarlar çıkana kadar anne ve babasıyla deneyimlediği gece sohbetleri, evine geç kalan babanın telesekreterden ve cep telefonundan yoksun ailenin üzerinde yarattığı merak enerjisi... İzlenmeye değerdi.

Bugün bu deneyimlerden uzak hayatların içindeyiz. Mutluluk seviyemizi belirleyen değerler değişti. Feng Shui'nin de özellikle son derece önemsediği çevre psikolojisi, kişinin nesnelerin oluşturduğu mesafeler arasındaki yolculuğunda hareketleri boyunca karşılaştığı uyaranlara verdiği tepkilerle ilgilenir.

Sevgi, mutluluk, huzur çevrenizle ilişkinizde sadece sonuçtur. Bunlara ulaşmak için yapmamız gereken şeyler çoğu zaman yazılarımızda madde madde yazmaya çalıştığımız yatak örtülerinin renginin değişmesi ise, yapılmalıdır.

EĞER MUTLU EDECEK İSE..

 

- Her odada TV, sizi mutlu edecek ise konulmalıdır.

- Size sevgiyi, sadakati hatırlatacak ise bir çift kumru biblosu göze en görünür yerde sergilenmelidir.

- Eşyalarınız için, ona duyduğunuz ilgiyi ve ondan beklediklerinizi sunacaklarını deneyimleme fırsatı verecek en doğru yeri bulursanız, çevreyle olan ilişkinizde huzur ve mutluluk seviyeniz de artacaktır.

- Ama önce şu an sahip olduğunuz bütün teknik olanakların olmadığı bir dünyaya uyandığınızı düşünün. TV renksiz, kat kaloriferi yok, çamaşır makinemiz eski sistem kazanlı, internet yok, bilgisayar yok, cep telefonu yok, sanatçı bir 45'lik çıkarmış ise müzik dinleme şansınız var, 3 boyutlu efektlerden yoksun, arkası yarın hikayeleri dinliyorsunuz. turbo fırınsız yemek pişirecek, bulaşık makinesi olmadığı için 10 kişilik bulaşığı elle yıkayacak ve yarın erken kalkacaksınız.

- Yok, bunlar olmadı mı. O zaman, alın kağıdı kalemi elinize, ne kadar şanslı olduğunuzu yazmaya başlayın. Hatta geçin bilgisayarın karşısına, şanslılık listenizi hazırlayın ve kendinize mail atın. Arada bir listenizi güncellemeyi unutmayın.

Sevgilerimle,

İçmimar Funda Ceyhan

 

Kaynak: ntvmsnbc

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...