Jump to content

Akdeniz Elektrik Yarı Fiyatına Satıldı


quardian

Önerilen Mesajlar

AKP’nin kayıtsız şartsız özelleştirmelerle kamuyu uğrattığı zararlardan biri de enerjide ortaya çıktı. Akdeniz Elektrik Dağıtım, iki yıl önce teklif edilen fiyatın yarısı bedeline satıldı. Sürekli kar eden işletmenin yeni sahibi ise, Limak Grubu oldu. CHP Antalya milletvekili Yıldıray Sapan, Akdeniz Elektrik Dağıtım'ın satışına tepki gösterirken Enerji Bakanı Taner Yıldız, "özelleştirme ile ilgili kararlılığımız devam edecektir" diye konuştu.

akdeniz_elektrik_yari_fiyatina_satildi_h6765.jpg

 

AKP’nin kamu varlıklarını haraç mezat fiyatlarla satışında bir skandal daha yaşandı. Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi İki yıl önce teklif edilen fiyatın yarısına satıldı.

 

Özelleştirme İdaresi'nin elindeki TEDAŞ'a bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ hisselerinin tamamı, hükümete yakınlığı ile tanınan Cengiz-Kolin-LİMAK Ortak Girişim Grubu'na satıldı.

 

LİMAK Grubu, Özelleştirme alımlarında ilk kez adını duyurmadı. Daha önce İskenderun Limanı'nın 36 yıllığına işletme hakkını almıştı.

 

Antalya, Burdur ve Isparta'yı kapsayan Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi'nin bu şekilde peşkeş çekilmesine CHP Antalya milletvekili Yıldıray Sapan tepki gösterdi.

 

Sapan, yaptığı yazılı açıklamayla aynı şirket için iki yıl önce verilen teklifin 1 milyar 165 milyon dolar olduğunu hatırlattı. Aynı işletme, iki yıl sonra 546 milyon dolara satıldı.

 

Açıklamada, ayrıca iki yıl önceki ihalede ihale bedelinin tek seferde ödenme koşulu olduğunu hatırlatıldı. 2012 özelleştirme bedeli ise 4 taksitle ödenebilecek.

 

Konuyla ilgili Enerji Bakanı Taner Yıldız da ilginç bir yorum yaptı. Yıldız, "biz kamu olarak 'siz yüksek verdiniz' veya 'düşük verdiniz' diyemeyiz" şeklinde konuşarak özelleştirmede kararlı olduklarını kaydetti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıldız, "biz kamu olarak 'siz yüksek verdiniz' veya 'düşük verdiniz' diyemeyiz" şeklinde konuşarak...

 

Nasıl olsa olsa sizin cebinizden çıkmıyor devletin malı deniz, istediğiniz gibi satın o zaman.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...