Jump to content

Sabaha Karşı Federasyon


quardian

Önerilen Mesajlar

AKP’nin Büyükşehir yasası Genel Kurul’dan geçti ancak tepkiler de büyük. Yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi gündemde.sabaha_karsi_federasyon_h6744.jpg

 

AKP’nin, Türkiye’yi eyaletlere “bölen” Büyükşehir yasası Genel Kurul’dan geçti fakat tepkiler durulmadı. MHP’li Sinan Oğan, yasayı zehir yasası olarak nitelendirdi. CHP Milletvekili Ali Haydar Öner ise, yasanın anayasa mahkemesine götürebileceğinin sinyalini verdi. İşçi Partisi'ndense çarpıcı bir değerlendirme geldi. İşçi Partisi Genel başkan Yardımcısı Nusret Senem, "AKP, Oslo'da verdiği sözleri yerine getiriyor" dedi.

YASAYI SABAHA KARŞI GEÇİRDİLER

Büyükşehir yasası mecliste sabaha kaşı kabul edildi. Yasanın meclisten geçmesinin ardından tepkiler peş peşe geldi.

 

“ZEHİR YASASI”, “ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURACAĞIZ”, “BÖLÜNME YASASIDIR”

 

CHP Milletvekili Ali Haydar Öner, yasaya karşı CHP’nin izleyebileceği yol haritasını anlattı. Öner, ilk olarak Cumhurbaşkanına çağrıda bulunabileceklerini, ardından da Anayasa Mahkemesine başvurabileceklerini belirtti.

 

Yasayı büyük zehir yasası olarak adlandıran MHP’li Sinan Oğan ise, Büyükşehir düzenlemesinin demokratik olmayan yollardan meclisten geçirildiği belirtti.

 

Büyükşehir yasasına en dikkat çekici tepki İşçi PArtisi'nden geldi. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, yasanın sözünün Oslo'da kesildiğine dikkat çekti, "bu yasa Türkiye'nin bölünme yasasıdır" ifadesini kullandı.

 

YASA, VATANDAŞA DA YENİ VERGİLER GETİRİYOR

 

Yeni Büyükşehir Yasası, vatandaşa hizmet götüren yüzlerce Belde Belediyesi’nin de kapanmasına yol açacak, kamunun halka hizmet sunumu daha da sorunlu hale gelecek. Ayrıca yasayla birlikte vatandaşın sırtına ek vergi yükleri binecek.

 

Kapatılacak olan Belde Belediyelerinin başkanları AKP’nin Eyalet yasasını bu sözlerle değerlendirmişti. İşte o yasa Meclis Genel Kurulu'nda AKP'li vekillerin oylarıyla kabul edildi.

 

AKP’nin genel kuruldan geçirmek için sıkıyönetim ilan ettiği Büyükşehir Tasarısı büyük tartışmalar altında yasalaştı. Böylece illerin yönetiminde ikili bir hukuk resmen kurulmuş oldu.

 

Yasanın getirdikleri bununla da sınırlı değil. Yasa nedeniyle vatandaşa en yakın hizmet birimi olan yüzlerce belde belediyesi kapatılacak.

 

Büyükşehir belediye başkanları adeta eyalet valisi yetkileri kazanacak.

 

Yasanın yurttaşın üzerine bindireceği yük bununla da sınırlı değil. Milyonlarca köy ve belde sakini yeni vergilerle karşılaşacak. Emlak vergileri, çevre temizlik vergileri, su bedelleri yüzde yüze varan oranlarda artacak.

 

 

ulusalkanal.com.tr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...