Jump to content

Hipertansiyon Hastasıysanız Dikkat!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hipertansiyon eşlikçisi, bir kısmı kontrol edilebilen, bir kısmı da edilemeyen çeşitli risk faktörleri var. Bunları tanımak, tedavi için de ilk önemli adımı oluşturuyor. İşin olumlu yanıysa çoğu etkenin hasta denetiminde olması.

 

Ağırlık: Aşırı kilo, kan basıncı yüksekliğinde rol oynayan önemli faktörlerden biri. Fazla kiloların verilmesi yüksek kan basıncının kontrol altına alınmasında önemli adımlardan biri.

 

Sigara kullanımı: Her sigara içimi kan basıncını yükseltiyor. Nikotin kan damarlarında daralmaya yol açıyor ve kan akımını güçleştiriyor. Sigara içilmesi aynı zamanda koroner kalp hastalıkları riskini de artırıyor.

 

Aktivite: Yetersiz aktivite kalp ve damar hastalıklarının sağlığı için olumsuz bir faktör. Egzersiz, kalp akciğer ve kaslarını güçlendiriyor, stresi azaltıyor ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı oluyor.

 

Beslenme: Yağ ve kolesterolden zengin beslenme, yüksek kan basıncı riskini artırıyor.

 

Stres: Stres kan basıncında yükselmeye yol açıyor. Sinirli yapıdaki kişilerde yüksek kan basıncı sıklığı daha fazla oluyor.

 

Tuz: Bazı kişiler sodyuma (Sıklıkla sodyum klorür yani tuz olarak alınır) oldukça duyarlı. Sodyum duyarlılığı vücut sıvılarında artışa, bu da kan basıncında artışa yol açıyor. Çoğu kişi gereksiniminden fazla sodyum tüketiyor.

 

Alkol: Düzenli alkol alımı, özellikle fazla miktardaysa kan basıncında artışa yol açıyor.

 

Doğum kontrol ilaçları: Bazı kadınlarda özellikle sigara içimiyle birlikteyse doğum kontrol ilaçları da kan basıncında yükselmeye yol açabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...