Jump to content

Yer Elması...


Renan

Önerilen Mesajlar

yer-elmas%C4%B1.jpg&h=240px&w=710px&q=100&zc=0Çok Yıllık | 1,2-3,5m | 8-10 Aylar | Se,Ho,Na | Yumrusu

Yer Elmasıı, Topinambur, Helianthus tuberosus

Yıldız kökü

Familyası: Bileşikgillerden, Korbkütller, Asteraceae

Drugları: Yerelması Yumrusu; Helianthi tuberosus rhizom.

Yerelması Yumruları sebze olarak yenir veya Yemeği yapılır,Tentür ve Natürel İlaç yapımında kullanılır.

 

Giriş:

Bileşikgillerin alt grubu olan Heliantigillerden olan Yerelmasının bilinen iki alt türü vardır ve bunlar Açık renkli Yerelması ve kırmızı renkli yerelması olarak farklılık gösterirler.

 

Heliantgillere Ayçiçeği ve Andız gibi bitkilerde dâhildir. Yerelmasının vatanı Kuzey Amerikanın batısı olup es-kiden Kızılderililerin temel besin maddelerinden birini oluştururdu. 1617’de İngilizler İngiltere’ye getirmiş ve kısa zamanda bütün ılıman ikli¬me yayılmıştır. Patatesin moda olması ile birlikte yerelması unutul¬muştur ve günümüzde çok az ekilmektedir. Yerelmasının şeker hastaları ve şişmanlar için çok iyi bir besin maddesi olduğunun yapılan araştırma¬lardan anlaşılması ile yeniden değer kazanmıştır.

 

Botanik: Yerelması 1,2 – 3,5 m boyunda dikine yükselen bir gövde ve üst kısmı az çatallaşır. Kökleri yumru veya iğ şeklinde ve yahut ta bazen bitişik gibi ve iplik gibi çevreye uzanan yan köklerden oluşur. Yaprakları karşılıklı veya üçlü şekilde her yaprak oval veya mala şeklinde 10–20 cm uzunluğunda 5–10 cm eninde uca doğru sivrice, üstü koyu yeşil, altı açık yeşil renkli, Çiçeklerinin Taçyaprakları altın sarısı renkte 15–20 adet dil şeklinde 3-5 cm uzunluğunda 1 cm eninde göbekte borucuklardan mey-dana gelen döllenme tozlukları bulunur.

 

Yetiştirilmesi: Yumruları ilkbaharda ekilir ve kısa zamanda bulunduğu yerden çevresine yayılır.

 

Hasat Zamanı: Yumruları Ekimden Nisana kadar sökülerek çıkarılabilir.

 

Yer Elmasıı uzun süre dayanmayıp hemen bozulur, bu nedenle ihtiyaç duydukça sökülmesi uygundur.

 

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

a) %15 – 22 oranında Karbonhidrat içerir ve bu hemen hemen İnulin’den oluşur. İnulinin suda çözülmesi (hidroliz) ile % 97 Frukloz ve % 3 oranında Glikoz içerir.

b) Diterpenasitlerden; a) Kavran asit türleri b) Labdan asit türleri içerir.

c) B1,B2, C, D, H – Vitaminleri ve β- Karotin

d) Minerallerden, Potasyum ve Fosfat

e) Ayrıca Protein, Yağ ve az miktarda Eterik yağ içerir.

 

Araştırmalar: Yerelması ile yapılan eski araştırma deney ve gözlemlerde bitkinin Şeker hastalığına karşı etkili olduğu ileri sürülmüştür. Yeni modern klinik araştırmalardan Yerelması yumrusunun ekstresinden elde edilen damla ile yapılmış ve şişmanlığa karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmalardan birkaç örneği şöyle verebiliriz.

 

1) Hollandanın Wuningen şehrinde 1991 yılında Uluslar arası Yerelması Kongresi yapılmış ve bu Kongrede yaptığı araştırmasını açıklayan Dr. Istvan Angeli şu tespitlerde bulunmuştur.

 

Yemeklerden önce Yer¬elması damlası veya hapı 8–12 hafta süreyle alındığında kandaki Kolesterol, Lipid, Şeker, Trigliserid ve Ürikasit oran düşmüş ve kilo vermişlerdir.(NH. 3–95.144)

 

2) On iki doktor kendi muayenehanelerinde ortaklaşa 166 Şişman üze-rinde 12 Hafta süren tedavi denemesi yapmışlardır. Bu süre sonunda hastaların ortalama 7,1 kg kilo verdikleri ve böylece Bitkisel tedavi grubunun, denek grubuna (Plazebo) göre etkili olduğu tespit edil¬miştir. Prof.Dr. W.Werk ve Dr. Frit Galland’ın gözetiminde yapılan araştırma bu alanda yapılan en iyi çalışmadır. (HV.6.00.36, Nhp 1.94.66 ve Nhp 6.00.984)

 

3) Prof. Dr. G. Bärwald Macaristanın Kapovar Şehir hastanesinde Has-talarını Yerelması ekstresinden elde ettiği Şurupla tedavi etmiştir. Hastalarda görülen Şişmanlık Hiperproteinemi (kandaki protein art-ması), Hipertrigliseridemi, (kandaki trigliseridin yükselmesi), Arcterioskleroz (damar sertliği ve daralması) ve Diyabet (Trigliseridin yükselmesi nedeni le şekerin yükselmesi) gibi rahatsızlıklara karşı etkili olduğunu gözlemlemiştir. (Nhp. 7.00.1111).

 

Tesir Şekli: Zayıflatıcı, safra söktürücü, idrar artırıcı, cildi güzelleştirici, peklik yapıcı, kandaki şeker, trigliserid, şekeri düşürücü, özelliklere sahiptir.

 

Kullanılması:

a) Araşmalara göre kandaki kolesterol, Lipid, Trigliserid, Ürikasit ve Şekeri düşürmek için ve de şişmanlığa karşı kullanılır.

 

b) Halk arasında; Şişmanlık, kabızlık, Şeker hastalığı, Damar sertliği, kan¬daki yüksek orandaki Lipid, Trigliserid, şeker, kolesterol ve Lirikaside karşı kullanılır.

 

Se; Yerelmasının çeşitli yemekleri yapılır veya sebze gibi sade olarak tüketilir.

 

Açıklama: Yerelması patates gibi Karbonhidrat (nişasta) içerir fakat bu nişastanın yapısı oldukça farklıdır ve hemen hemen Inulinden oluşur. Inulin %97 sini ise Fruktoz içerir. Fruktozların hücrelere geçip burada enerjiye dönüşmesi için İnsulin gerekmez, Yani Pankreas dinlenir yorul-maz. Inulin’in bir farklı özelliği ise İnsulin gibi etki etmesidi, yani İnsuline gerek kalmadan kandaki fazla şekeri düşürür.

 

Bir diğer özelliği ise kanda İnsulinin yükselmesi kişinin aşırı yemek yemesi gerekir. İşte böyle bir durumda yerelması birleşimindeki İnulin Glukoz gibi etki göstermek kandaki şeker oranını yükseltir ve böylece aşırı yemek yemeyi frenler ve uzun vade de şişmanların kanındaki Lipid, Trigliserid Kolesterol, Şeker ve Ürik oranı düşer ve kişi zayıflar. Pankreasın yeterince İnsulin ürete-memesi nedeni ile kandaki şeker yükselir. Kanda şeker fazla olmasına rağmen İnsulin yetersizliği nedeni ile Hücrelere Şeker ( Glukoz) geçemez ve kişide aşırı açlık duygusu uyanır ve çok yemek zorunda kalır, böylece kişi sürekli şişmanlar.

 

Yer Elmasının birleşimindeki İnsulin şeker hastaları ve Şişmanlar için en ideal bir çözümdür.

 

Daha önce de Alıcın Yüksek Tansiyonu düşürdüğünü ve Alçak tansiyonu yükselttiğini ve Eğri kökünün de mide asidini ayarladığını görmüştük. İşte yerelması da kandaki şekeri ayarlar.

 

Almanya’da 1994 verilerine göre 4 milyon Şeker hastasının olduğu ve bunların sadece 200.000 inin Tip I grubundan olduğu yani gerçekten iğ¬ne vurmaları gerektiği, diğer 3.800 000 kişinin ise Tip II Şeker has¬talarını Pankreasları İnsulin ürettiği, fakat bir vi orandan sonra üretme¬diği bildirilmektedir. İşte Tip II Şeker hastalarını yerelması ile tedavi etmek mümkündür.

 

Homeopati’de: Yer Elmasıı yumrularından 50 gram ince rendelendikten sonra bir şişeye konur ve üzerine %70’lik Alkol ilave edilerek 4–6 hafta güneş görmeyen bir yerde bekledikten sonra süzülerek Homöopatide “ Helianthus tuberosus” ismi ile anılan Tentür elde edilir. Bu tentürden günden 5 defa 15 – 20 damla alınır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Mercimekli Yer Elması Çorbası

   Kış aylarının az bilinen lezzetlerinden biri olan yer elması, vitamin ve mineral değeri yüksek, düşük kalorili bir sebzedir. Tadı enginara benzediğinden ötürü dünya mutfağında Kudüs enginarı olarak bilinir. Mercimekli yer elması çorbası ise özellikle kış ayları için ideal besleyici değeri yüksek bir çorbadır. Mercimekli yer elması çorbası için malzemeler:   4 adet orta boy yer elması 3 adet olgun, büyük boy domates 2 adet orta boy kuru soğan Yarım su bardağı kırmızı mercimek 1

   , Yer: Çorbalar

  • Yer Elması Kaç Kalori

   Yer elması görüntü itibariyle patatese ve zencefile benzeyen ve patates gibi yer altında yetişen bir bitkidir. Tatlımsı bir tadı olan yer elması oldukça lezzetli bir besindir. Fakat günümüzde hayatımıza giren birçok hızlı ve sağlıksız gıdanın yanında bir kenara atılmış gibi görünen bu bitkinin faydaları ise saymakla bitmez.   Kaç Kalori   Folik asit, potasyum, demir ve lifler bakımından oldukça zengin olan bu besin 100 gramında 75 kalori barındırmaktadır. Ortalama bir adet yer elması 110 gr

   , Yer: Diyet ve Sağlıklı Yaşam

  • Adem Elması...

   Adem Elması Adem elması (Gırtlak Çıkıntısı), tiroid kıkırdağın çıkıntısıdır. Bu kıkırdağın iki ana yaprağının orta hatta birleşmesi sonucunda oluşur. Genelde erkeklerde görülür (Kadınlarda da görülebilir). Erkeklerde ergenlik döneminde oluşmaya başlar, ergenliğin belirtilerinden biridir. Yutma sırasında yukarı çıkar, daha sonra aşağı iner. Bu hareketin olmaması tümör veya enfeksiyon oluşumunun sebebi olabilir. İngilizcesi "Adam's Apple"dır. Latince'de prominentia laryngea adını alır.   Hayvan

   , Yer: Ansiklopedi

  • Dünyanin En Değerli Elması

   Mavi elmas, kırmızı elmastan sonra en nadir bulunan elmas türüdür. Bir elmas şirketi tarafından çıkarılan 122.5 karat büyüklüğündeki ve 25 gram ağırlığındaki elmas, biçilen 85 milyon dolarlık değeriyle dünyanın en değerli işlenmemiş elması ünvanını kazandı.       İşlenmemiş elmas için bugüne kadar biçilen en büyük değer, yine aynı şirketin 2010'da çıkardığı 507 büyüklüğündeki ve 21 milyon sterlin değerindeki bir beyaz elmasa aitti. Şirket, çıkardığı bu yeni elmasla hem bir günde mil

   , Yer: Ansiklopedi

  • Kaşıkçı Elması Efsanesi...

   Dünyanın en büyük elması olarak bilinen kaşıkçı elması anlatılan hikayesi ile popülerliğini korumaya devam ediyor. Kaşıkçı elmasının efsanesi büyük ilgi gördüğünden sizlere kısaca bu elmasının efsanesi hakkında bilgi vereceğiz. Kaşıkçı elmasının bu denli önemli olmasının en büyük sebebi bu elmasın milletimizin elinde olmasıdır. Birçok dünya devletinin bu elmasa sahip olmak istediği bilinenler arasında yer alıyor.   Kaşıkçı Elması olarak bilinen bu elmas toplamda 86 karat olmakla birlikte çe

   , Yer: Ansiklopedi

×
×
 • Yeni Oluştur...