Jump to content

CHP'den Seyit Rıza'nın İtibarının İade Teklifi


EZEL

Önerilen Mesajlar

CHP'den Seyit Rıza'nın İtibarının İade Teklifi

1345500404_66_huseyin-aygunnn.jpg

 

 

 

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "Seyit Rıza ve arkadaşlarının itibarlarının iadesini" öngören kanun teklifi hazırladı.

 

Hüseyin Aygün'ün teklifi, ''1937'de idam edilen Seyit Rıza ve oğlu Resik Hüseyin, Uşene Seyit, Aliye Mirze Sili, Civrail Ağa, Hasan Ağa, Fındık Ağa ve Hesene İbrahim'in itibarlarının iade edilmesini'' içeriyor.

 

Teklifin gerekçesinde, ''Dersim 1938 büyük bir katliamdır. Etkileri bugün de devam etmektedir'' denilerek, 15 Kasım 1937'de Elazığ Örfi Mahkemesi kararıyla idam edilen Seyit Rıza ve 7 kişinin, bu yıl içinde ortaya çıkan yeni resmi belgelerle, masumiyetinin kanıtlandığı ifade edildi.

 

Gerekçede, ''Teklifimizde amaç; 75 yıl sonra da olsa idam edilenlerin halk nezdinde zaten var olan itibarlarının resmen iadesi ile bir haksızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Böylece Dersim'de 1937-1938'de öldürülen tüm insanlarımızın ruhları bir parça rahat edecektir'' denildi.

 

haber365

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dilesin bakalım chp :)

 

Hüseyin Aygün ü sonunda ihraç edecekler partiden...gidiyo gidiyo damar noktalardan giriyo mevzulara:)

şimdi dersim olaylarını kabul edip iadeyi itibar vermek dolaylı yoldan pkk bağlantısını ve terörde bugün gelinen noktaları 1938 li yıllara kadar dayandırır...böyle bir durumda CHP yönetimi çok büyük sıkıntı yaşar...karmaşık bir olay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...