Jump to content

İstidraç Korkusu (Çok Önemli-Bakın Lütfen)


Guest bypiso
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Selamun Aleyküm Kardeşlerim

Sizlere danışacağım konu, benim için gerçekten çok önemli. Cevabını mutlaka öğrenmem gerek.

4 senedir Kozmik Bilinç ve Parapsikoloji üzerine birçok eser okudum. Ancak hepsi Batı kaynaklı olduğundan oldukça aklım karıştı. Çevremde bu konuları konuşabileceğim kimse olmadığından, büyük bir sıkıntı içine girdim.

Durugörü yeteneğim var. Ayrıca rahatlıkla telekinezi yapabiliyorum. Bunları okuduğum yazılar sonucu öğrendim. Ama geliştirdikçe içimde istidraç korkusu ve vesveseler çoğaldı. Amacım, nurani varlıklar yardımı ile imanımı güçlendirmekti. Ama "Farkında olmadan narilerle mi uğraşıyorum?" diyerek öğrendiğim herşeyi unutmaya çalıştım.

Kendi kendime hep soruyorum. Sürekli dua ediyorum. İnanmak için görmek gerekli değil biliyorum ama, enerjimizi görebilmekte, onu faydalı şeyler için kullanmakta ne sakınca olabilir ki diyorum. Sonra bir bakıyorum ki yaptıklarım inancıma zarar vermeye başlıyor. Sanki duayı terk edip, bambaşka şeylere yönelmişim gibi hissediyorum.

Aklım karışıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

selam arkadaşım..bir yeteneğinin olduğunu fark etmen güzel ..lakin bu yeteneği doğru yönde kullanmak daha güzel..ilim ilim bilmektir ,ilim kendini bilmektin,sen kendini bilmez isen ,ilim nice bilmektir..demiş. Yunus emre..eğer kendini dini konularda tam vakıf olarak görebiliyorsan yeteneğini doğru yönde geliştirebilirsin..ama anladığım kadarı ile tam vakıf değilsin..temlin tam sağlam olmayınca fazla derinlere dalma ..bu az yetenekli bir denizaltı kaptanının okyunusta gezmesine benzer..sadece kitaplar ile her şeyi öğrenemezsin..herşeyden önce sabırlı ol..vesvese veren şeytanın şerrinden rabbim sana sığınırım diyerek tekrar et..nefsimin istek ve arzularından allahım her daim sana sığındım diyerek dua et..nas ve felak ile ayetel kürsü dualarını 3..5..7. kere oku...rabbim ilmini doğru lönde arttırsın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aleyküm selam kardeşim

ilgilendiğin konular hakkında bilgi sahibi değilim ama kendini sıkıntıda hissediyorsan sadece ALLAH'a sığın, O'na dayandığın müddetçe korkularından emin olursun inşallah

söylediklerine göre belliki okudukların,seni kuşkulara yönlendirmiş

bence onlar şeytanın vesveseleri

şeytan zaten imanı olanları yolundan saptırmak için sürekli onlarla uğraşır, akıllarını kurcalar ve kalplerine vesvese verir

bundan kurtulmak için ona kulak asma,önemseme ve sadece ALLAH'tan yardım dile

sık sık O'nu an

ayrıca kendini de o okuduklarından uzaklaştır, onları düşünmemeye çalış

zaten imanını güçlendirmek için böyle şeyler altına girmene gerek yokki

iman, ancak ALLAH'a olan kulluk görevleri (namaz,oruç,zekat....) ile O'nu sık sık anmakla

yani zikirle güçlenir

ayrıca tövbeleri de arttırmakta fayda var

bunları yaparsan hem kalbini kuşku ve korkulardan arındırmış,hemde imanını güçlendirmiş olursun

bunlar zaten müslüman olarak hepimizin yapmamız gereken sorumluluklardır

inşallah biraz olsun faydam dokunmuştur

Allah'ın selameti üzerine olsun kardeşim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mucize-Keramet-Firaset-İstidraç-Sihir

Sual: Harika ne demektir? Fasık ve kâfirlerde de harika görülür mü?

CEVAP

Harika, enbiyadan meydana gelirse mucize, evliyadan hasıl olursa keramet, müminlerde olursa firaset, fasıklarda görülürse istidraç, kâfirlerde olana da sihir denir. Birer örnek verelim:

Sihir:

Iraklı bazı kimselerin ağızlarına ateş almalarına, avurtlarına şiş sokmalarına keramet diyenler çıkıyor. Allahü teâlâ, böyle kimselerin Hazret-i Musa zamanında da bulunduğunu, bunların sihir olduğunu bildiriyor. Böyle göz boyamak haramdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Bir kişinin havada uçtuğunu, denizde yürüdüğünü veya ağzına ateş koyup yuttuğunu görseniz, fakat dine uymayan bir iş yapsa, keramet ehliyim dese de, onu büyücü, yalancı, sapık ve doğru yoldan saptırıcı bilin!) [El-Münire]

 

İstidraç:

İbrahim Edhem hazretlerine, vecde gelip kendinden geçen bir gençten bahsettiler. Gence üç gün misafir oldu. Gerçekten çok acayip haller gördü. Gencin yediğine baktı. Helal değildi. Onu evine davet edip yemek yedirdi. Gençteki eski aşk ve vecd kalmadı. Genç, (Sen bana ne yaptın?) deyince, o gence, “Sendeki haller şeytandandı, istidraçtı, helal yiyince şeytan giremedi ve esas halin meydana çıktı” buyurdu. (T. Evliya)

 

Firaset:

Hazret-i Osman, yanına gelen birine, (Gözünde zina eseri var. Bir kadına bakmışsın) buyurdu. O kimse (Nereden bildin?) dedi. Hazret-i Osman da, (Müminin firasetinden korkun, o Allah’ın nuru ile bakar) hadis-i şerifini bildirdi. (Buhari)

Keramet:

Hazret-i Ömer, Medine’de hutbe okurken, İran’a gönderdiği ordunun mağlup olmak üzere olduğunu görüp, camide herkesin yanında, (Ya Sariye arkanı dağa ver) diye seslendi. O da, dağa yanaştı ve zafere kavuştu. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Geçmiş ümmetler içinde vukuundan önce bazı şeyleri haber veren keramet ehli zatlar var idi. Ümmetimden de Ömer onlardandır.) [buhari, Müslim, Tirmizi]

 

Kâfir bir hükümdar, kendine ilah demeyen müminleri ateşe atardı. Sıra kucağı çocuklu bir kadına geldi. Kadın, ateşe girmek istemeyince, bebeği, (Anne sabret, sen hak din üzeresin) dedi. (Müslim)

 

Mucize:

Resulullah efendimiz, miracda, Cenneti, Cehennemi ve daha başka yerleri gördü. (Mevahib)

 

Dinimizi doğru kaynaktan öğrenmeli

Bir doktor yazar yazısında diyor ki:

1- Ovum hücrelerinin her birisi itina ile yaratılmıştır.

2- Bir canlının doğması, insanın kendi biyolojik iradesinden alınarak tam manasıyla Allah’ın tasarrufuna verilmiş olmaktadır.

3- Asıl mucize babasız çocuk doğurmak değil, babalı çocuk doğurmaya mecbur olma olayıdır.

4- Hazret-i İsa’nın babasız doğumuna imkansız demek, “Ben biyoloji bilmiyorum” demektir.

5- Bir yumurta hücresinin insan meydana getirebilmesi için, mutlaka cenab-ı Hakkın özel bir müdahalesi gerekmektedir. Cebrail’in Meryem’i ışınlaması yahut ona bilmediğimiz manyetik bir tesir yapması bu gerçeği dile getirmektedir.

6- Erkek arılar, ana arının döllenmemiş yumurtalarından meydana geldiğine göre, Hazret-i İsa’nın babasız oluşunu aklına sığıştıramayanlar, babasız arıların meydana gelişini nasıl izah edeceklerdir?

CEVAP

1- Cenab-ı Hakkın her yarattığında çeşitli hikmetler bulunur. Bunu itina ile, şunu da itinasız yaratmış demek çok yanlış olur. İtina göstermek, bir işin iyi olması için gayret göstermek demektir. Allahü teala ol derse, istediği gibi oluverir.

2- Allahü teâlânın tasarrufu altında olmayan hiçbir şey yoktur. Kaza ve kader konusunu iyi bilmeyenlerin, böyle tehlikeli sözler etmeleri yadırganamaz.

3- (Asıl mucize babasız çocuk doğurmak değil) demek, mucizenin ne olduğunu bilmemek demektir. Mucize, Peygamberlerden âdet-i ilahiyye dışında meydana gelen harikalardır. Bunlar, evliyada görülürse keramet, kâfirlerde görülürse sihir denir. Mucize, âdet dışı olan şeydir. Mesela Hazret-i İsa’nın yeni doğunca konuşması böyledir. Çünkü yeni doğan çocuk hemen konuşmaz. Geyiğin Peygamber efendimizle konuşması böyledir. Çünkü geyik insan gibi konuşmaz. Fakat papağanın konuşması böyle değildir. Kuşun uçmasını, insanın yürümesini, balığın suda yüzmesini sağlayan da Allahü teâlâdır. Mucize âdet dışı olur. Taşın denizde yüzmesi gibi. Hazret-i İsa’nın doğması, âdet-i ilahiyye dışında bir harikadır. Bunu âdet-i ilahiyye içine sokup biyolojik hadiselere bağlamak, biyolojik olarak izaha kalkmak mucizeyi bilmemek veya inkâr etmek demektir.

4- Biyoloji bilen doktorun, âdet-i ilahi içinde babasız çocuk olabileceğini söylemesi, tıbben imkansızdır. Mümkün olsa idi, her zaman görülürdü.

5- Âdet-i ilahiyye içinde cenab-ı Hakkın özel bir müdahalesinden bahsetmek, Allahü teâlâ için acizlik olur. Allahü teâlâ, “Kün” yani “Ol” emri ile her şeyi yaratır. Özel müdahale demek, Allahü teâlânın sıfatlarını bilmemekten ileri gelen bir cehaletin mahsulüdür. Hazret-i Meryem’in ışınlanması tabiri de ilme ve edebe aykırıdır.

6- Erkek arıların döllenmemiş yumurtalardan meydana gelmesi, âdet-i ilahiyye içinde devam ede gelen bir hadisedir. Eşeysiz çoğalmalar da böyledir. Bunları İsa aleyhisselamın doğumu ile mukayeseye kalkışmak, mucizeyi bilmemek demektir.

 

Böyle zararlı kitapları okumamalıdır. Ölmüş bir müslümanın arkasından konuşmak, kötülüklerini açıklamak doğru mudur? Doğru değildir. Çünkü Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Ölülerinizi hayırla anın, iyiliklerini söyleyin, kötülüklerini açıklamayın!) [Tirmizi]

 

Ölmüş de olsa, bid’at ehlinin ve Müslümanlığı yanlış anlatanların bu iftiralarını söylemek lazımdır, gıybet olmaz, emr-i maruf olur. (Redd-ül Muhtar) Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:

(Fitne veya bid’at yayıldığı zamanda, hakkı bilen, bilgisini açıklasın! Hakkı yani doğruyu bildiği halde gizleyene lanet olsun!) [Hatib]

 

Evliyanın yardımı

Sual: Yaşayan veya vefat eden evliyadan nasıl yardım istenir?

CEVAP

Onun büyüklüğüne inanmak ve onun yolunda olmak lazımdır. Ruhuna Yasin-i şerif veya üç İhlas bir Fatiha okuyup hediye edilir. Sonra hiçbir şey düşünmeden saygı ve tevazu ile ismini söyleyerek tavassut etmesi için yalvarılır.

 

İyilerin duası

Evliyadan bazıları, (Şu şöyle olacak diye) yemin etse, Allahü teâlâ onu yalancı çıkarmaz, onun istediğini yaratırdı. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Öyle kimseler gelecek ki, elbiseleri eski, üstü başı tozludur. Fakat bir şey için yemin etseler, Allahü teâlâ onların yeminlerini doğru çıkarır.) [İbni Ebiddünya]

 

Ebu Ubeyde el-havas hazretleri, Basra’daki bir yangın içinde dolaşırken, Basra valisi, ona (Ateş içinde ne dolaşıyorsun, yanarsın) dedi. O da, (Rabbime beni ateşte yakmaması için yemin ettim) buyurdu. Vali, (O halde ateşi söndür) dedi. O da ateşi söndürdü.

 

Ebu Hafs hazretleri de, merkebini kaybeden bir köylüye rastladı. Köylü (Başka malım yok. Merkebimi bulmam gerekir) dedi. Ebu Hafs hazretleri, (Ya Rabbi bu köylünün merkebini buldurmadan bir adım atmam) diye yemin etti. Az sonra merkebi karşısına çıka geldi. (İhya)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İstidraç konusunda nette bilgiler mevcut!Ordan ayrıntıları okuyabilirsin ;)

Ama öte yandan,

Sağlamasını şöyle yapabilirsin ibadet yaptığında Allaha yöneldiğinde hissedebilme yetin köreliyorsa bu istidraçtır ve şeytandan geliyor demektir.Yok körelme yokta fazlalaşma yada sabitlik varsa Allahın hediye ettiği bir şeye sahipsin demektir;)

Allahın hediye ettiğini hiç kitap öğretemez ve Allahın kişiye ne zaman vereceği ve geri alacağı belli olmaz.

Burda en önemli nokta bu durumu herkesle paylaşmamak içinde tutmak güvenmediğin kişilere kesinlikle söylememek ve övünmemektir.Bu Allahın verdiği bir hediyedir O'nun izniyle vuku bulur ve elinde tutmasını bilmez ve elindekinin kıymetini bilmezsen uçar gider.

Bu ağırdır,düşünsene baz şeyleri biliosun görüosun ama susuosun.Çığırtkanlık yapmıosun ben bunu biliorum yada biliyordum diye___

Kendini tart ne olduğunu gör;)

Bu arada vesvese inançlı kişilerde olur,unutma şeytan imanı zayıf ve inançsızlarla uğraşmaz !

:nea:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hepinize çok teşekkür ederim. Konuya biraz daha açıklık getirmek isterim.

Öncelikle bu yeteneklerimi istediğim zaman kullanabiliyordum.

Küçük ve hafif cisimleri, bakarak hareket ettirebiliyordum.

Bazı geceler, rüyalarımı rahatlıkla kontrol edebilmeye başlamıştım. İstediğimi görüyordum

Sonraları, benim yaşadıklarımı yaşayan biriyle tanıştım. Ama onun durumu çok daha farklıydı. O da bunları yaşamasına rağmen, yeteneklerini istediği zaman kullanamıyordu. Ne zaman fark ettiğini sordum. Aldığım yanıt korkunçtu:

"Ailem bana 5 yaşından beri namaz kıldırıyordu. Orta sona geldiğimde beni okuldan aldılar. Yatılı bir Kuran kursuna verdiler. Derslerim çok iyiydi. Ama okutmadılar. Çok kötü şeyler yaşadım. Öz amcam bana ... etti. Sonunda önce aileme, ardından da Allah'a isyan ettim. Bir gece rüyamda korkunç suratlı bir varlık gördüm. Bana elini uzattı. Eğer onunla olursam, dünyada yaşamımın çok kolay geçeceğini ve tüm sıkıntılarımın biteceğini söyledi. Elini tuttum. O rüyadan sonra hayatım bambaşka bir hal aldı. Önce sürekli gözlerim dalıyor tek bir noktaya kilitleniyordu. Sonraları cisimlerin ardında gölgeler görmeye başladım. Yavaş yavaş birşeyler geziniyor gibiydi. Sesler,uğultular vardı. Sonra onunla tanıştım. Her gece saat tam 1:00 'de bir bulut üzerinde oturur gibi siyah bir toz kümesi üstünde odama geliyordu. Beni rahatsız ediyor, rüyalarıma giriyordu. Ateşler içerisine giriyorduk. Bana gelecekle ilgili birşeyler gösterdi. Yarın ölecek komşumuzu, dükkanımıza müşteri olarak gelecek daha önce hiç tanımadığım insanları gösterdi. Ertesi gün komşumuzun ölüm haberini aldım. Gördüğüm o insanların da hepsi, dükkanımıza geldi.

Aslında annem de yeni evliyken, onları görüyormuş. Evlendikten sonra babam da görmeye başlamış.

Onu görmeye dayanamıyorum. Çok korkunç. Babam beni bir hocaya götürdü. Hoca beni okurken, kendinden geçti. Bana, "Senin üzerindeki bu şey çok güçlü." dedi. Bir muska yazdı. Şimdi çok iyiyim" diyerek, boynundaki muskayı göstedi."

Aradan 1 sene geçti. Onu hergün görüyorum. Ama muskasını çıkardı. Hergün okula geç kalıyor. Devamsızlıktan kaldı. Nedenini sorduğumda da "Anlatmıştım ya?" dedi...

Anlattıklarından sonra, yeteneklerimden nefret etmeye başladım. Kabuslar görüyordum. Hiç görmediğim kadar karkunç şeyler gördüm...

Arkadaşımsa, bizimle birlikteyken gayet normal. Aslında fazlasıyla normal. Çünkü hafız! Kuran'ı ezbere biliyor. Dini konularda çok bilgili. Herkes sınıfta ona "hoca" diye danışıyor. O ise yaşadıklarının hala devam ettiğini söylüyor. Sabahları geç gelmeye devam ediyor...

Ondan uzak durmaya çalışıyorum. Çünkü anlattıkları beni rahatsız ediyor. Konuşmayacağım diyorum. Ama onu gördüğüm an tüm düşüncelerim değişiyor. Sanki herkesi kendisine çekiyor. Kalabalık bir yerde hemen fark edilmesini sağlayacak bir aurası var sanki...

Onu son gördüğümde, o garip yaratığın kendisine: "Sen beni bir kere gördün. Seni hiç bırakmayacağım. Bu günahlarınla cehennemin kapıları sana sonsuza dek açık. Asla affedilmeyeceksin."dediğini söyledi. Dua etmenin ona huzur vermediğini anlattı. Din dersinde ve Felsefe dersinde hocamız büyük günah işleyenleri anlatırken parmak kaldırıp, "Ya tövbe edenler hocam?.."diye sordu. Hocamız da "Büyük günahları kapatmak büyük çaba ister. Üstelik, tekrar tekrar yapıp tövbe etmek neye yarar?" deyince ağlamaya başladı...

İşte ben de bundan korkuyorum. Hafız olmasına ve günde 5 vakit namaz kılmasına rağmen, çok garip şeyler söylüyor. Ve söylediği çoğu şey de benim yeteneklerimin aynısı. Tek farkı istediği zaman kontrol edememesi...

Anlatsalar asla inanmazdım. Ama bunları yaşadım. Yarın okula gidicem ve onu yine görücem. Yan sıramda oturucak ve her sabah geç gelmeye devam edicek...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kardeşim sen neden o insanı emsal alıosun onu anlamadım ben? SEnin ondan etkilenmen psikolojik gibi geliyor bana;)

Benimde tanıdığım psişik insanlar var merak etme;)

yaş ve tecrübeyle çok alakalı o kişiden kendini ayır herşeyden önce o ayrı sen ayrısın ;)

Yüreğini ferah tut ;)İstidracın farkında olman bile güzel bir ayrıntı bilio musun? Korkma sen senin durumun farklı ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl Korkmayayım? Her yerde bu tarz yazılar var:

 

Mümin olmayanların ya da iman nurundan uzaklaşmaya meyil etmiş bilgisiz kişilerin Spiritualist uygulamaları ile; Havas ilmiyle çalışıyorum diye idda etmeleri, reiki ,duru görü,telekinezi ,levitasyon,astral seyahat yani şeytani cinlerin vücuda girip başka cinli bir kişi ile irtibata geçerek vizyon ve evhamlar göstermesi ve yine çeşitli iilizyonlarla bazı şeyler göstererek kişileri aldatması (telepatide buna benzer düşünce ile irtibat kurma sanılan başka bir hile şeklidir ) istidraçtır.

 

Psişik yetenekler bu tarz açık ve net bir şekilde "istidraç" olarak aktarılıyor birçok sitede.

Kendimi çok kötü hissediyorum :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...