Jump to content

Minyatür Güneş Hazır


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Minyatür Güneş Oluşturuluyor

 

gp_425013.jpgspacer-1.gif

 

Lazer, California eyaletindeki Ulusal Lawrence Livermore Laboratuvarı'ndaki Ulusal Ateşleme Kompleksi'nde (NIF) deneniyor.spacer-1.gif

spacer-1.gif

spacer-1.gif

ABD'de, ''dünyanın en güçlüsü olduğu'' bildirilen lazerin, 3,5 milyar dolarlık harcama ve 10 yılı aşan bir çalışma sonucunda kullanıma hazır olduğu bildirildi.

 

Lazerin California eyaletindeki Ulusal Lawrence Livermore Laboratuvarı'ndaki Ulusal Ateşleme Kompleksi'nde (NIF) denenerek, güneşin merkezindeki sıcaklık ve basınca yakın ortamın minyatür ölçekte oluşturması amaçlanırken, söz konusu çalışmanın da, Enerji Bakanlığının da çalışmayla ilgili sertifikalandırmasını da bugün açıklanması bekleniyor.

 

Futbol sahası büyüklüğündeki NIF binasında gerçekleştirilecek deneyde, 192 ayrı noktadan eşsamanlı ve saniyenin binde biri kadar aralıklarla gönderilecek ''dev'' laser ışınlarının yaklaşık 305 metre uzakta bulunan kurşunkalem silgisi kadarlık hacimdeki bir alanda birleştirilmesi amaçlanıyor.

 

Hidrojen atomunun çekirdeği ölçeğinde bir etkileşimin amaçlandığı deney, füzyon enerjisini açığa çıkarmaya benzer bir süreci başlatmayı hedefliyor.

 

ABD Enerji Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresinin (NNSA) gerçekleştirmeyi amaçladığı programlar arasında yer alan, ''NIF lazeri'' olarak adlandırılan sistemin, yüksek enerji ve yüksek basınç gerektiren fizik deneylerinde de kullanılabileceği belirtiliyor.

 

gp_425007.jpg

 

İnce, silindirik yapıdaki hidrojene yeterli basınç ve sıcaklığın uygulanmasıyla ''füzyon ışıması''nın elde edilebileceğinin bulunduğunu belirten bilimadamları, böylece söz konusu lazerin üretilmesinde kullanılan enerjinin çok daha fazlasının açığa çıkartılabileceğini kaydetti.

 

Güneşteki hidrojen patlamalarının etkisini yine güneşin içinde kaldığını belirten bilimadamları, bu temelde bir gün atomları parçalamak yerine birleştirerek temiz ve güvenilir bir sürekli enerji kaynağı elde edilmesinin ümit edildiğini de kaydetti.

 

NIF Proje Müdürü Edward Moses, bu projeyle daha güvenli bir ''füzyon ışıması'' elde edileceğini ifade ederek, ''bu çok kullanışlı. Lazerler burada, hedefler burada, optikler (mercek ve aynalar) de tamamlandı. Şimdi atışı (ışınların hedefe gönderilmesi) denemeliyiz. Bunları bir araya getirecek ve hedefe atış yapacağız. Bu ölçekteki bir deney ilk kez yapılıyor'' dedi.

 

Halen Rochester Üniversitesinin kullandığı 60 lazer ışınlı sistemin dünyada ikinci güçlü lazer sistemi olduğunu belirten proje yetkilileri, 192 lazerli NIF sisteminin bundan 60 ila 70 kez daha güçlü olduğuna işaret etti.

 

NIF lazer sisteminin nükleer füze başlıkları ile astrofizik alanında da kullanılabileceği belirtiliyor.

 

Söz konusu çalışmayla ilgili ayrıntılara, Ulusal Lawrence Livermore Laboratuvarının internetteki ''www.llnl.gov/nif'' adresinden de ulaşılabiliyor.

 

gp_425015.jpg

 

NIF binası, futbol sahası büyüklüğünde.

spacer-1.gif

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...