Jump to content

Gözden Düşen Bakraç....


bakrac

Önerilen Mesajlar

Türkiye'de Gözden Düşen Türk Bakracı ABD'de Gözde...........

 

 

 

 

ESKI-BAKIR-BAKRAC__56864384_0.jpg

 

 

Bir zamanların en gözde mutfak eşyaları arasında yer alan bakır bakraç Türkiye’de gözden düştükçe Amerika’daki ünü artıyor.

 

Amerikalılara 20 yılı aşkın zamandır Türk kültürünün değişmez bakır ürünlerini satan Ayla White, bakır bakraca Amerikalıların yoğun ilgi gösterdiğini ifade ediyor. Bakır kapların mutfakta kullanmaktan çok süs eşyası olarak tercih edildiğini anlatan White, birçok Amerikalının evinin köşesinde Türk bakracını görmenin mümkün olduğunu söylüyor.

 

Ayla White, bir zamanlar Türk mutfaklarının en gözde ürünleri olan bakır eşyaları tam 20 yıldır yabancılara pazarlıyor. Bu işi yapmaya Kapalıçarşı’yı gezerken karar vermiş.

 

Ahhh be ahhhhhhhhhhh....................................................

 

 

Amerika başta olmak üzere pek çok ülkeye bakır ibrik, bakraç, sürahi, tepsi, kazan sattığını söyleyen White, bakır üretiminde söz sahibi olan Şili’ye bile satış yaptıklarını aktarıyor. 2 dolar ile 2 bin dolar arasındaki bir fiyat aralığında ürünlerini fiyatlandırdıklarını ifade eden girişimci, “Bunlar sıradan ürünler değil, Osmanlı ve Selçuklu motifleri ile süslü ürünler. Bir nevi bu sayede kültürümüzü de anlatıyoruz. Müşterilerimize bir ürünü satarken, bizim onu nasıl kullandığımızı da aktarıyoruz. Bakraçta yoğurt yaptığımızı, ibrikten abdest aldığımızı söylüyoruz.” diyor.

 

Kıybele Copper markası ile 20 yıldır Amerika’da olduklarını belirten Ayla White, eski ürünlere ek olarak yeni tasarımlar yaparak işe farklı bir tarz getirmeye çalıştıklarını belirtiyor.

 

Kuş evlerden lamba abajurlarına kadar yeni ürünler tasarladıklarını belirten White, bakır fiyatlarındaki anormal artışlardan şikayetçi. İstanbul’da üretim yaptıklarını ifade eden White’a göre bakır ürünlere gösterilen yoğun ilginin bir sebebi de sağlık. White, yurtdışında faaliyet gösteren onlarca Türk restoranının, müşterilerine daha sağlıklı ürün sunmak için Türk mutfak kültürünün değişmez araçlarından bakır kapları tercih ettiğini anlatıyor. White’nin mağazasında bakır ürünler sıra dışı bir koleksiyon oluşturuyor.

 

Ahhh ki hemde ne ahh...............

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eskiden bizim ilçede çingeneler olurdu. dolasır ,bakır kalaylarlardı . şimdi kalmadı boyle şeyler. bakırı duzgun kalaylayacak bırılerı yok ki bakırın da eskı degerı kalmadı o yuzden . toprak testıler olurdu. ıcıne su koyardık. soguk ve cok guzel kokulu olurdu o testının suyu. yıne o testıler de kalmadı cunku onu ıyı sekılde pisiren kımse kalmadı . bakır da toprak canak e testıler de sus esyası oldu artık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...