Jump to content

Astım Hastalığında Kullanılan Bitkiler


Sunrise

Önerilen Mesajlar

Astım; solunum yollarını oluşturan bronşların daralması, bronş zarının şişmesi gibi sebeplerle hava alım yollarının tıkanması sonucu solunum güçlüğüne sebep olan bir hastalıktır

 

 Zencefil, okaliptüs, kekik, kahve, çay, kakule, ardıç, deniz üzümü, tatula, çuhaçiçeği, dişotu, güzelavratotu, melekotu, yakıotu gibi bazı bitkilerin astım tedavisinde var olan şikayetleri azaltıcı ve rahatlatıcı etkileri vardır.

 

Çay, kahve ve kakao; kafein içeren bu bitkiler bronşları açar ve astımın neden olduğu nefes darlığını önler. Fazla alındıkları taktirde asabiyet ve uykusuzluk yapabilir. Dikkatli tüketilmesi gerekir.

 

Astımı olanlar için özel formüller;

 

Isırgan otu; 1 bardak kaynar suda 1 çay kaşığı ısırgan otunu demlendirin. Bronşları açmakta oldukça faydalıdır. (İçerisine bal ekleyerek tüketebilirsiniz.)

 

Rezene ve anason; solunum yolları hastalıklarının hepsinde faydalı olan rezene ve anasonla hazırlayacağınız çaylar, sizin nefesinizi daha rahat almanızı sağlayacaktır.

 

10 tane karanfil, 10 tane karabiber, 6 tane zencefil, 5 tane çubuk tarçın, 1 tutam ısırgan otu ve bir tutam ayva yaprağını 2 litre suda 10-15 dakika kadar kaynatın ve her gün 3 bardak için. Her içişinizde ısıtın ve içerisine bir miktar bal ekleyin.

 

1 bardak kaynayan suya 10 gram ısırgan otu yaprağı ekleyin ve 10 dakika demlemeye bırakın. Bu çayı da günde 3 bardak için.

 

Kaynak: Bitki Blog

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...