Jump to content

Kanserle Savaşta Duaların Gücü!


sessiz nehir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

  • Prof. Dr. ERKAN TOPUZ
  • 23.11.2012

 

 

Kanserle mücadelede, meditasyon ve duanın manevi gücünün etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar; yaraların iyileşme hızlarının arttığını, guatr ve tümör boyutlarının değiştiğini gözler önüne sermiştir

 

Kanserin tam anlamıyla tedavisi için birçok farklı yönden yaklaşımda bulunulması gerekmektedir. Doğal ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılan konvansiyonel stratejiler, vücuda hastalığı yenmek için ihtiyaç duyduğu fiziksel araçları da sağla 1maktadır. Ruhsal ve duygusal iyileşme güçlerini kullanan stratejiler özellikle önemlidir. Bazı durumlarda bu metotlar, vücudun hastalığa yanıtının düzenlenmesine yardımcı olur. Bazı durumlarda ise yararlar bu kadar doğrudan gerçekleşmeyebilir; örneğin iyilik hissinin güçlenmesi, felaket koşulları altında sakinlik hissinin artması ya da hayattaki gerçekten önemli şeylere daha iyi odaklanmak şeklinde ortaya çıkabilir.

 

RUH HALİ ETKİLİ

Psikonöroimmünoloji; duygu durum, sinir sistemi fonksiyonu ve bağışıklık sistemi arasındaki etkileşimlerin anlaşılmasına yönelik yeni bir araştırma alanıdır. Araştırmalar, birçok kişinin doğal olarak bildiği bir şeyi belgelemiştir: İnsan zihninin, sağlık durumu üzerinde büyük etkisi vardır. Özellikle ruh halimiz ve tutumumuz bağışıklık sisteminin işleme kapasitesini derinden etkiler. Yani, mutlu ve iyimser olduğumuzda bağışıklık sistemimiz çok daha iyi çalışır. Bunun aksine strese olumsuz yönde yanıt verdiğimizde ise sistem çökme eğilimi gösterir.

 

POZİTİF OLUNMALI

Kanser teşhisi ve yaşamı tehdit eden kronik bir hastalıkla başa çıkma stresi duyguları derinden etkilemektedir. Bu durumlarda bilinçli olarak pozitif duygu durumları yaratıp bağışıklık fonksiyonunu desteklemek mümkündür.

 

ÖZEL BİR DAL

Bazı kanser tedavi merkezleri, kanser hastaları ve aileleri için özel psikonöroimmünoloji programları geliştirmiştir. Bu arada diyazon pskiyatrisi; özel bir dal olarak pskiyatri içinde kurulmuştur. Bu daldaki uzmanlar büyük onkoloji merkezlerinde çalışmalarını yürütmektedir.

 

KANSERLİ HASTALARA ÖNERİLEN YÖNTEMLER

bullet.jpg Gevşeme ve zihinsel imgeleme

bullet.jpg Manevi meditasyon

bullet.jpg Stres yönetimi

bullet.jpg Hastalar, kadınlar ve aileler için destek grupları

bullet.jpg Bireylere, çiftlere ve ailelere danışmanlık hizmeti

bullet.jpg Psikoeğitimsel grup terapileri

bullet.jpg Eğitimsel kaynaklar

bullet.jpg Mizah terapisi

 

HEM MALİYETSİZ HEM DE ETKİLİ BİR TEDAVİ ŞEKLİ

Hangi inancı benimsemiş olursanız olun vücut, zihin ve ruh sağlığınızı daha iyi düzeye getirmek için duanın gücünü kullanabilirsiniz. Maliyetsiz ve etkili bir tedavi yaklaşımıdır. Bu durum bazı titiz bilimsel çalışmalarla dahi onaylanmıştır. Ayrıca günümüzde birçok hasta, manevi ihtiyaçlarının karşılanmasının iyileşme süreçlerinin bir parçası olması gerektiğini doğal olarak hissetmektedir.

 

İNANANLAR ÇOĞUNLUKTA

Yakın zamanda ABD'de yapılan bir ankete katılanların yüzde 79'u manevi inanç ve duanın insanların iyileşmesine yardımcı olabileceği düşüncesini onaylamıştır. Duanın etkilediği biyolojik süreçlerin bazıları şöyledir:

bullet.jpg Enzim aktivitesi

bullet.jpg Lösemik akyuvarların büyüme hızları

bullet.jpg Bakterilerin mutasyon hızları

bullet.jpg Çeşitli tohumların çimlenme ve büyüme hızları

bullet.jpg Pacemaker hücrelerin ateşleme hızları

bullet.jpg Yaraların iyileşme hızları

bullet.jpg Guatr ve tümör boyutları

bullet.jpg Anesteziden uyanmak için gereken süre

bullet.jpg Hemoglobin düzeyleri

 

Kanserle savaşta duaların gücü! - Sabah - 24 Kasım 2012 - 23 Kasım 2012

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hastalıkların psikolojik nedenleri ile ilgili bir ön bilgilendirme seminerine gitmiştim,anlatan kişi hasta olduktan sonra geçmişe dönüp öfke krizlerini affederek kendini nasıl iyileştirdiğini,ve bizim hiç umursamadığımız anlık,yada uzun süreli stress vs. gibi duyguların özellikle etkilediği hastalıkları anlatmıştı.inanarak dua edince başaramayacağımız birşeyin olmadığını ona bakınca görmüştüm...,bravo demiştim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...