Jump to content

Hicaz’ın Bahçesi: Taif


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Suudi Arabistan’ın tamamına hâkim olan sıcak iklimden bolca nasibini almış bir günde yolculuk yapıyorum Taif’e.

 

Taif, Mekke’nin 100 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Şehrin ilk keyfi, Mekke’deki sıcaklığı hiçe sayarcasına bize merhaba diyen hafif esintiyle tanışmak oluyor. Şüphesiz ki bunda deniz seviyesinden 2 bin 100 metre kadar yüksekte olmamızın da payı var.

 

HUZUR DOLU VE YEMYEŞİL

Teleferikle de ulaşılabilen ilk durağımız El Hada. El Hada, Arapça’da huzur demek. Etrafının ağaçlık oluşuyla isminin hakkını veren bir yer. Bünyesinde irili ufaklı bir sürü baraj bulunduran şehrin suları da ülke genelinin aksine serin ve berrak. Sağanak yağışlarla beslenen baraj suları sayesinde buğday, üzüm, nar ve diğer meyveler bolca yetişiyor. Meyve bahçelerinin bolluğu nedeniyle Taif, her daim Hicaz Bahçesi unvanına sahip. Hicaz Bahçesi’den en meşhur meyve ise üzüm tanesi büyüklüğündeki incirler. Bu soyulmaya gelmeyen küçük incirlerin tadı ise boyutlarının aksine çok tatlı.

 

KARTAL YUVASI TAİF

Taif’in konumundan dolayı korunaklı bir bölgede bulunduğu gözlerden kaçmıyor. Mekke ve Medine’nin aksine Müslüman olmayanların da giriş izninin bulunduğu bölgenin temiz ve nizami hali hemen farkediliyor. Kent tam bir yazlık tatil kenti. Lüks otellerin de bulunduğu şehir, zenginleri ve soyluları ağırladığını büyük bir nezaket ve ağırbaşlılıkla gözler önüne seriyor.

 

Osmanlı döneminde önemli bir komuta merkezi olan Taif’te çok miktarda sahabe yaşamış. Özellikle Yürüyen Kur’an lakaplı ve Hz. Muhammed’in (s.a.v.) kuzeni Abdullah bin Abbas’ın adını taşıyan cami, kentin önemli merkezlerinden.

Yolunuz Mekke civarlarına düşerse Mekke’nin sıcak havasından uzaklaşmak ve Hicaz Bahçe’lerinin kendine has lezzetli meyvelerinden tatmak için bu mütevazı tavırlı, ihtişamlı şehri görmeden geçmeyin. Üstelik teleferik ile sadece 12 dakika.

 

TAİF’TE MUTLAKA

Taif’e gittiğinizde Osmanlı döneminde inşa edilen ve sonradan müzeye çevrilen ShubraPalace’ ı görmelisiniz. ShubraPalace Müzesi, kentin en eski müzelerinden biridir ve 4 bine yakın esere sahiptir. Ayrıca Taif’in en güzel tepelerinden biri olan ve gül üretimi ile meşhur El Hada’da yaz aylarında düzenlenen Gül Festivalleri görsel bir şölen havasındadır.

 

144_3604cityscope_18.jpg

 

144_3604cityscope_17.jpg

 

144_3604cityscope_16.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...