Jump to content

Acil Yardıma İhtiyaç Duyanlar İçin Teknolojik Devrim


Guest fantoma

Önerilen Mesajlar

581773_2-1.gif

 

581773_3-1.gif

 

BURSA -AA- Türkiye genelinde kamu kurumlarının da aralarında bulunduğu 10 bine yakın müşterisine elektronik güvenlik sistemleri konusunda hizmet veren bir firma tarafından tasarlanan, prototipi (ilk örneği) ABD'de yaptırılan sistemin altyapısının hazır olduğu, hayata geçirilmesi konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmelerin sürdüğü bildirildi.

Sistemi kuran firmanın sahibi Yüksel Saatçi, "Sağlık Alarm Sistemi" adı verilen sistemin altyapısının hazır olduğunu belirtti.

Şu anda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve diğer kurumlarla görüşme halinde olduklarını, sistemin bir ay içinde devreye gireceğini kaydeden Saatçi, sistemin çok kolay çalıştığını ifade etti.

Saatçi, müşterilerine, internet bağlantılı bir megafon ve bu megafonu harekete geçirecek bileklik veya kolye verdiklerini, kullanıcının ani rahatsızlık ya da panik halinde bileklik veya kolyede bulunan 'panik' düğmesine basmasıyla sistemin devreye gireceğini söyledi. "Panik" düğmesine basıldıktan sonra kullanıcının evinde bulunan megafonun otomatik olarak açıldığını anlatan Saatçi, "Açılan megafondan kullanıcıyla konuşup sorunun ne olduğunu soruyoruz. Şayet kullanıcı konuşmuyorsa hemen 112 Acil Servis ekipleri olay yerine yönlendiriliyor" dedi.

Sisteme dahil olan tüm kullanıcıların açık adresleri, kan grupları, rahatsızlıkları, kullandığı ilaçlar, doktorları, yakın akrabalarının, komşularının, arkadaşlarının telefonları gibi bilgileri kaydedeceklerini ifade eden Saatçi, sağlık ekiplerini yönlendirirken bu bilgileri vereceklerini, ayrıca kişinin yakınlarını da birkaç dakika içinde bilgilendireceklerini kaydetti. Saatçi, sistemin sadece sağlık için değil hırsızlık, yangın ve diğer olumsuz durumlar için de kullanılabileceğini dile getirdi.

Yüksel Saatçi, ürünü satış değil kiralama yöntemiyle müşterilerinin hizmetine sunacaklarını belirterek, "Örneğin hamile bir kadın, hamileliğinin son 3 ayında bu sisteme girmek isteyebilir. Satın alması pahalı olacağı için biz aylık kiralama yönteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. İsteyenler, aylık 10 dolar karşılığında sisteme dahil olabilirler" diye konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...