Jump to content

Yeni Böcek Türü Bulduk: Sütçüimamun


BlueCape
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=2]Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sakine Serap Avgın tarafından bulunan yeni böcek türüne ''Sütçüimamun'' adı verildi.[/h]Doç. Dr. Avgın, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yeni böcek türünün Mersin'in Erdemli ilçesi Aydınlar köyü Kargagediği mevkisindeki eski sedir ormanlarına yerleştirilen çukur tuzaklarda tespit edildiğini belirtti.

Yaptığı çalışmayla yeni böcek türünün bilim dünyasına kazandırıldığını aktaran Avgın, şunları kaydetti:

''Bu böcek türüne Kahramanmaraş'ın kurtuluşundaki önemli isimlerinden ve aynı zamanda üniversitemize adı verilen Sütçü İmam'dan esinlenerek 'Epuraea Sütçüimamun' adını verdik. Yeni bir tür olduğu için akademik dergilerde yayın da gerçekleştirdik. Yoğun olarak bu bölgede bulunduğunu tespit ettik. Ağaç ve toprak altında yaşıyorlar ve büyüklüğü de 2,4 milimetre civarında. Yeni türün üyesi olduğu 'Epuraea Erichson 1843' dünyada 300 civarında fazla türle temsil edilir. Yeni tür Afrika'nın batı bölgesinin kuzeyinden toplanan 'Epuraea Latipes Grouvemme 1986' türü ile benzerlik göstermektedir. Fakat yeni tür dar ve uzun yapısıyla bu türden kolaylıkla ayrılır.''

Avgın, yeni böcek türünün Kınkanatlı takımının ''Nitidulidae'' familyası ''Epuraea'' cinsi içerisinde yer aldığını belirtti.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Karaaslan ise kendi üniversitelerinde görevli bir akademisyenin yeni bir böcek çeşidini bularak bilim dünyasına kazandırmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Avgın'ı başarısından dolayı tebrik eden Karaaslan, ''Bu bir akademik başarıdır. Zaman zaman bu tür çalışmaları takip ediyoruz. Ancak bizim için bu böceği anlamlı kılan 'Sütçü İmam' isminin verilmiş olmasıdır. Hocamız üniversitemize böyle bir jest yaptı. Bu böcek artık bütün dünyada bu isimle anılacak. Bütün dünya 'Sütçü İmam' ismini böylece öğrenecek. Bu çok güzel bir olay'' diye konuştu.

 

Kaynak A.A

 

Yeni Böcek Türü Bulduk: Sütçüimamun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir Böceğe Nasıl İsim Verilir

Mersin Erdemli sınırı içinde ilk defa bulunduğu iddia edilen bir tür bit böceği (görüntü öyle) olarak görülen böceğe Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin literatüre girmesi için Sütçü İmam adı verilmesinin kamuoyunda tepkileri devam ediyor.

Bu konuyla ilgili bu işin uzmanları ile görüşmeler yaptım. Bu konunun uzmanı bir değerli hocam bana bu konuyla ilgili bir bilgi notu gönderdi.

Ayrıca görüşmemizde bu canlı türüne bu şekilde bir isim verilmesinin doğru olmayacağını itiraz edilmesi halinde de değiştirilmesinin de mümkün olacağını tahmin ettiğini ifade etti.

 

Yazının son bölümündü kırmızı başlıkla verilen konu iyice okunduğunda neden verilmemesi gerektiği de ahlaki ve etik olarak net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Şimdi Atatürk Üniversitesinde görev yapan bir bilim insanı böylesi bir böceğe ulu önderin adını vermeye cesaret edebilir miydi? Bu uzun makaleyi okumanızı öneririm.

HAYVANSAL İSİMLENDİRME İLKELERİ

Aynı canlıya her ülkede ve hatta aynı ülkenin farklı yörelerinde farklı isimler verilmesinin biyolojide karışıklık yaratacağı kuşkusuzdur.

 

Bu karışıklığı önleme yönünde Linne’ nin ortaya koymuş olduğu Binominal İsimlendirme, taksonomi alanında büyük bir rahatlık sağlamıştır.

 

Latince isim anlamına gelen “nomen” ve takma anlamına gelen “clare” sözcüklerinden oluşan “Nomenclature” canlı varlıklara isim verme anlamına gelmektedir.Hayvansal isimlendirme anlamına gelen Zoological Nomenclature, zoologların dili olup, bilinen hayvan gruplarının her birine farklı isimlerin uygulanması tekniğidir. Bu dilin tün zoolog ve entomologlarca bilinme zorunluluğu vardır.

 

Hayvansal isimlendirme ilkelerinin 3 önemli özelliği vardır..

 

Emsalsizlik: Hayvansal isimlendirmede her isim tektir. Böyle olması zoolojide karışıklığı önler.

Evrensellik: Hayvanların sadece yöresel isimleri olsaydı bilim adamları arasındaki bilimsel iletişim olmayacaktı ve tüm yöresel isimleri bilmeleri gerekecekti. Bundan sakınmak için zoologlar tüm dünyada kullanılmak üzere hayvan isimleri için Uluslararası Hayvansal İsimlendirme İlkelerini kabul etmişlerdir.

Sağlamlık: Bir canlıya bir isim verildikten sonra bu ismin sık sık değişmesi sistemden beklenen yararı sağlamaz. Bu nedenle Uluslararası Hayvansal İsimlendirme İlkeleri çok önem taşır.

 

 

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saygısızlık olarak algılamamak gerekir. O türe verilen isim "Sütçü İmam"ın ve Maraş'ın bilim dünyasında tanınmasını sağlayacak. Niye aşağılık, değersiz bir şeymiş gibi görüyorsunuz. Böcek de Allah'ın yarattığı bir canlı. Bir sürü faydası var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böcek kadar değeri olmayan insanlara da değerli büyüklerin isimlerini veriyorlar..Sadece insan sıfatı taşıması mı gerekiyor güzel isim koymak için?

Örnek verirdim ama neyse vermeyeceğim..

Güzel bakın, güzel görürsünüz..

Bazen bi sinek kadar yararı olmayan insanları düşündüm de, Allah'a şükrettim ibretlik olarak bir tek domuzu yaratmadığı için..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...