Jump to content

Evlenmek İsteyenler Hacetleri Hemen Olsun İsteyen Kardeşlerim


DENIZKIZI
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şeyh Tusi ve Seyyid, Mufaddal bin Ömer’den şöyle rivayet etmektedir: Bir gün İmam Caferi Sadık’ı (a.s) Cafer-i Tayyar namazını kılarken gördüm ve namazı kıldıktan sonra ellerini kaldırarak nefesi kesilinceye kadar şu duayı okudu: “Ya Rabbi, ya Rabbi, ya Rabbi” ve yine nefesi tükeninceye kadar “ya Rabbah, ya Rabbah, ya Rabbah” dedi; bir nefeste “Rabbi, Rabbi”, bir nefeste “Ya Allah, ya Allah”, bir nefeste “ya Hayyu, ya Hayyu”, bir nefeste, “ya Rahimu, ya Rahimu”, yedi defa “Ya Rahmanu, ya Rahmanu” ve yedi defa da “ya Erheme’r Rahimin” dedikten sonra şu duayı okudu:

Allahumme inni eftetihul kavle bi hamdike ve entiku bis senai aleyke ve umehhiduke ve la gayete li medhike ve useniye alayke ve men yebluğu gayete senaike ve emede mecdike ve enni li ğalifetike kunhu marifeti mecdike ve eyye zemenin lem tekun memduhen bi fadlike mevsufen bi mecdike avvaden alel muznibine bi hilmike tağalufe sukkanu arzike en ta’atike fe kunte aleyhim atufen bi cudike cevaden bi fazlike avvaden bi keremike ya la ilahe illa entel mennanu zul celeli vel ikram.[1]

İmam Cafer Sadık (a.s) daha sonra şöyle buyurdu: “Ey Mufaddal! Zaruri bir hacetin olduğu zaman Cafer-i Tayyar namazını kıl. Cafer-i Tayyar namazı için tıklayın Ardından bu duayı okuyup Allah’tan hacetlerini iste; İnşallah kabul olacaktır.”

Asrımızın en büyük ariflerinden olan merhum Ayetullah uzma Behçeti’nin tavsiyelerinde şöyle okumaktayız: Evlenmek isteyen ve gönüllerine göre bir eş bulamayan kızlar, Cafer-i Tayyar (a.s) namazı kılsınlar ve ardından Allame Meclisi’nin “Zadu’l Mead” kitabındaki duayı (yukarıda zikrettiğimiz dua) okusunlar. Dua bittikten sonra secdeye kapanıp kesinlikle ağlamaya çalışsınlar ve eğer azda olsa gözleri yaşarmaya başladığı anda Allah’tan ne hacetleri varsa dilesinler. Bu namaz ve duayı haceti yerine gelinceye kadar (farklı günlerde) devam ettirmelidir. Eğer haceti reva olmazsa bilsin ki ya namazı az kıldığından veya kâmil bir itikatla namazı kılmamış olduğundan dolayıdır

 

[1] - “Allah’ım ben sana hamd ederek söze başlıyorum, sana sena ediyorum, seni övüp yüceltiyorum, senin methinin sonu yoktur; sana sena ediyorum; senin övgü ve senanın gayetine kim ulaşabilir, senin yarattığın bir varlık senin övgünün marifetinin künhüne nasıl varabilir? Senin lütfünle methedilmediğin, yücelik ve kerametinle sıfatlanmadığın hangi zaman var? Sen günahkârlara kendi hilmin ile çok ihsanda bulunansın; yeryüzündeki varlıklar her ne kadar senin itaatine muhalefet ettilerse de sen onlara karşı bağışınla şefkatte bulundun, lütfünle ihsanda bulundun, kereminle bağış yaptın. Nimet veren, yücelik ve ikram sahibi olan senden başka ilah yoktur.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cafer-i tayyar namazı dedikleri tesih namazı

yalnız duanın manasını bir ilahiyat mezunu açıklamadan okumayalım derim

çünkü bilgi şii-alevi kaynaklı

sünniler okumak istemeyebilir

sünnilere de uygun mu öğrenmek daha iyidir..

ikisi de islama uygun değil mi sonuçta?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...