Jump to content

Bu Bitkiyi Çalmak İçin Bakın Nerden Geldiler


Sidre

Önerilen Mesajlar

Gaziantep'te bir araçta 182 kök “Yabani Buğday” ele geçirildi.

 

yabani-bugday.jpg

 

Olayla ilgili 5'i Japon uyruklu 7 kişi hakkında toplam 219 bin 891 lira idari para cezası uygulandı.

 

BİTKİ VE GEN KAÇAKÇILIĞI

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Gaziantep Şube Müdürü Mustafa Gözel, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda Türkiye'nin sahip olduğu zenginliklerin bitki ve gen kaçakçıları tarafından yurt dışına kaçırılma girişimlerine şahit olduklarını belirtti.

 

Kaçakçılıkla mücadele maksadıyla yürürlüğe konmuş çeşitli düzenlemeler bulunduğunu aktaran Gözel, doğadan izinsiz olarak bitki, hayvan veya mikroorganizma materyali toplarken yakalanan şüphelilere idari para cezası uygulandığını hatırlattı.

 

Gaziantep'in Şehitkamil ilçesine bağlı Karakesek köyü Köraliler mezrasında bir minibüste yapılan aramada, 11 şeffaf naylon torba içerisinde 182 kök “Yabani

 

Buğday” (Tritucum Dicoccoides) ele geçirildiğini bildiren Gözel, bu çerçevede “Bilimsel araştırma ve materyal toplama izni olmadığı halde 182 kök Yabani Buğday topladıkları” tespit edilen Japon uyruklu 5 kişi ile Türk vatandaşı E.E. ve S.D'ye, her bir kişi için 31 bin 413 lira olmak üzere toplam 219 bin 891 lira idari para cezası uygulandığını ifade etti.

 

VATANDAŞLAR İHBAR ETSİN

Gözel, vatandaşların şüpheli gördükleri kişileri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ya da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bildirmelerinin Türkiye'nin gen kaynaklarının korunması açısından önem arz ettiğini de vurguladı.

 

 

AA

Bu bitkiyi çalmak için bakın nerden geldiler | Mynet Haber

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...