Jump to content

Engelli Seçmenin Yargı Zaferi


isis

Önerilen Mesajlar

18536126.jpg

İzmir'de 14 yaşından bu yana tekerlekli sandalyeye mahkum 51 yaşındaki Süleyman Eryiğit, son genel seçimde seçmen kütüğüne engelli olarak kayıt yaptırmasına rağmen, sandık 3’üncü katta olduğu için oyunu kullanamadığı gerekçesiyle açtığı davada, Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) 5 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum ettirdi. Siyasal yaşama katılım hakkının engellendini belirten Eryiğit, "Bu tüm engelliler adına kazanılmış örnek bir dava oldu" dedi.

 

İzmir Karşıyaka’da yaşayan, Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü Derneği Üyesi olan Eryiğit, 12 Haziran 2011’de yapılan milletvekilliği genel seçimi öncesi İl Seçim Kurulu’na başvurarak, ’engelli’ olarak kaydını yaptırdı. Seçim günü oy kullanmak için gittiği Hasan Pınarçalı İlköğretim Okulu’nda sandığın 3’üncü katta olduğunu öğrendi.

 

Yetkililere başvuran Eryiğit, sandık kurulunun aşağıya inerek oy kullanmasının sağlanmasını istedi. Ancak isteği reddedildi. Bunun üzerine Eryiğit oy kullanamadığını tutanakla belgeledi. Eryiğit bir engelli derneği olan Spida Bifida Derneği 2’nci Başkanı olan avukat Nurdan Anlı aracılığıyla yargıya başvurdu.

 

Manevi tazminat davası İzmir 1’inci İdare Mahkemesi’nde, Sandık Kurulu Başkanı Ali Çapık’ın ’görevi ihmalle suçlandığı’ dava da Karşıyaka 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Bu davalardan manevi tazminatla ilgili olan sonuçlandı. Mahkeme, Yüksek Seçim Kurulu’nun 5 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

 

Seçmen olduğu günden beri her seçimde oy kullanma çabasına girdiğini, her defasında binbir güçlükle de olsa oyunu kullandığını belirten Eryiğit şunları anlattı:

 

"Her seçimde aynı tartışmalar yaşanıyor, sandık bize gelmiyor, paldır küldür yakınlarımız bizi taşıyor. Bu defa seçim öncesi özürlü kaydımı yaptırdım. Ama sandığa gidince yine aynı sorunlar karşıma çıktı. 3’üncü kata çıkmak zor, ya düşsek, bir yerimiz kırılsa. Özürlü kaydına karşın önlemler alınmadığı için yargıya başvurdum. Davayı kazandım. Bu benim adıma iyi, güzel.

 

Gelecek seçimde bir yaptırım olacak mı, bilmiyorum. Yaşayıp göreceğiz. Engelliler her seçimde aynı şeyi yaşıyor. Birimiz oy kullanabilir, diğeri kullanamıyor. Benim oy kullanacağım okulda rampası olan bir başka bina vardı ama orası seçimde kapalıydı, kullanılmadı."

 

DERNEK BAŞKANI: BEN DE 1 SAAT MÜCADE SONUCU OY KULLANDIM

Dernek Başkanı Osman Ertöz de, seçimden üç ay önce dernek üyesi 20 kadar arkadaşının kimlikleriyle İlçe Seçim Kurulu’na başvurduğunu belirterek şunları söyledi:

 

"Kurulun bulunduğu yer de Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nin zemin katındaydı. Aşağıya inme şansımız yoktu. Yetkili yanımıza geldi, kimlikleri alıp aşağıya indi. Engelli olduğumuzun kayıt altına alındığını söyledi. Ama üç ay sonra seçimlerde aynı sorunlar başımıza geldi. Seçim günü ben de sıkıntı yaşadım. Çok direndiğim için sandık görevlisine karşı verdiğim bir saatlik mücadele sonucunda oyumu kullanabildim. Millet uzaydan paraşütle dünyaya atlıyor. Biz bu basit sorunlarla uğraşıyoruz.

 

Türkiye’de 10 milyon engelli seçmen var. Artık bu sorunlarla uğraşmamalıyız. Bu dava örnek teşkil edecektir. Böyle bir dava ilk. Bundan sonra düzenlemelerin yapılması, ciddiye alması konusunda ümitlerim var. Bu sadece İzmir’de değil Türkiye’nin her yerinde yaşanıyor. Yetkililer tekerlekli sandalyeye otursun ve sokağa çıksın, 100 metre gitse her şeyi anlayacaktır."

 

 

 

 

 

--Hürriyet--

Engelli se

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...