Jump to content

Kılık Kıyafet Serbestliği


eğitimci
 Paylaş

Okullarda Kıyafet Serbestliğinden Memnun Musunuz?  

15 üye oy kullandı

 1. 1. Okullarda Kıyafet Serbestliğinden Memnun Musunuz?

  • Evet Gayet iyi Olduu
  • Hayır Sorunlar Ortaya Çıkacaj


Önerilen Mesajlar

Kılık Kıyafet Serbestliği

Milli Eğitim Bakanlığı özgürlüklerin genişletilmesi adına (!) okullarda kılık ve kıyafet serbestliği getirdi. Yalnız bu serbestlik her şeyin giyilebileceği şeklinde anlaşılmasın belli oranlarda yine kısıtlamalar var tabii. Ama en belirgin olarak önlük ve üniformaların, ceket ve kravatların kaldırılması göze çarpıyor. Bu konuda çeşitli tereddütler var hatta eğitim sendikaları (kendilerinin pek işe yaradıklarını sanmıyorum maksat koltuk bulup birilerinin oradan güç elde etmesi) bu konuda kendi siyasi düşüncelerine yakın olacak şekilde söylemlerde bulundular. Hükümete yakın olan sendikalar iyi oldu başörtüsüne özgürlük diyor, milliyetçi söyleme yakın olan kısım fakir-zengin ayrımı olacak diyor, sol düşünceye yakın olan kısım ama imam-hatiplere özgürlük diyor

Bu konuyu tartışmakta fayda var. Şu sorular ekseninde gidebiliriz.

 

 1. İmam-hatip okulları için mi yapıldı bu uygulama?
 2. Serbestliğe toplumumuz hazır mı?
 3. Serbestlik eğitimi etkileyecek mi?
 4. Serbestlik öğrenciler arasında “PİS YEDİLİ” gibi bir durum mu oluşturacak.
 5. Bu düzenleme başka bir amaç taşıyor mu?
 6. Serbestlik özellikle lise düzeyinde problemler oluşturur mu?

Konuyla alakalı bir de anket çalışması yapalım. Neticeyi değerlendirelim sonra.

MEB 4+4+4 sistemini getirirken neyi amaçladı ise bu serbestlikte de aynı amaç vardı kanaatimce. Siyasallaşma Türkiye’de ki tüm kamu kurumlarında fazlaca kendi hissettiriyor. Özellikle eğitim kurumlarında siyasi düşüncelere bağlı kalarak, pedagojik özellikleri dikkate almadan yapılan çalışmalar ilerde telafisi çok ama çok zor olan olumsuz sonuçlara sebep verebilir.

kılıkkıyafet.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...kimileri, okul formalarına verilecek parayla bizde kıyafet alırız diyenler de var..yani bu uygulamadan memnun olanlar..

 

:Dne kadar dogru kıyafete 100 mılyon verıyor bır seneyı kurtarıyorsun

sımdı anne falancada cok guzel ayakkabı var bana da alsana anne

falanca cok guzel pantolon almıs bende ısterım

olmaynlarda arakadaslarına ıc gecırerek bakıcak

ben yoklugu yasayarak buyuyen bır cocuktum cok ıyı bılırım

nasıl olacak :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu uygulama hem düzen-disiplin hissini körelterek yeni nesillerin lâkayıt tavırlar takınmasına sebep olacak hem de tüketim çılgınlığını körükleyecektir, bence.

Sanıyorum ki bu uygulamadan en kârlı çıkacak olan gürûh, markalı büyük giyim şirketleri ve uzun vâdede de dış mihraklar. Ayrıca böylelikle küçük esnaf da ortadan kalkmaya daha çok yaklaşacaktır ve Türkiye'de küresel kapitalizme bir adım daha yaklaşılacaktır. :confused:

Çoluk-çocuğun giyim-kuşamından bunları çıkarabildim. :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben hiç okul üniforması giymeden okudum yani yurt dişında bitirdim okulumu yanlız inanın daha gecenlerde ailece bu konuyu tartıştık maddi durumumuz iyi olmasına rağmen ailem zorlandı cünki mesela bu gün giydiğim kıyafeti ertesi gün giymek istemezdim bunu neden anlattım derseniz bu 1. zorluğu 2. si okullarda güvenlik zafiyeti oluşturacağına inanıyorum sivil öğrenci karışacak bunun ayrımı ne kadar yapılabilir 3. su ise herkez kendi kafasına göre kullanacak bu uygulamayı mesela gecenlerde peşmerge kıyafetli cocukları okullara yolamaya calıştıkları gibi:confused:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence çok geç kalinmis bir uygulama. Okul yillarinda okul ve forma giymekten nefret ettim sonrasinda da giyen çocuklara hep üzülerek baktim. Cocuklari tek tip insan olarak yetistirmekten baska hic bir ise yaramayan bir uygulamadan baska bisey degildi bana göre. Fakir-zengin ayrimi ortaya cikacak diye endiselenlere de katilmiyorum. O fark her zaman vardi zaten, cocuklarin giydikleri ayakkabilardan, kullandiklari cantalardan ve zaten okul kapisindan ciktiklari andan itibaren bu fark belli olmuyormuydu? Fark edilmesinde de zaten ne kötülük var ki. Onlar fark edilsinler ki artik bizde hersey yolunda, herkes mutlu-rahat yalanlari bitsin, çaresi bulunsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

okullar hepten bölünüecek sanirim amacda bu! ilkin zengin fakir gruplasmalariki sanirim nice aileler sirf bu yüzden birbirine girecek!.. cübbelli sarikli guruplasmalar... özgürlük adina salvarli peceli pesmerge&pkk gruplasmalar... zülüflü kara sapka&mantolu gruplasmalar... daha sayayimmi`?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
 • Yeni Oluştur...