Jump to content

Ayasofya’yı Anlamak


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Fatih’in İstanbul’a aşık olma sebeplerinden belki de en önemlisidir; Ayasofya. 1453’ün Mayıs’ında Osmanlı hakimiyetine geçtiğinde ilk Cuma Namazı kılındığında, 1000 yılı devirmiş Sevilla Katedrali yapılana kadar dünyanın en büyük katedraliydi. Bunun yanında 1500 yıl ibadet için kullanılmış ender yapılardan biridir. Ayasofya’yı anlamak oldukça kolaydır. Bu başyapıt hem Ortodoks cemiyetinin en önemli yapısı, hem de Müslüman aleminin en önemli mabetlerinden biridir.

 

Fatih’in onu ele geçirmesiyle tüm dünya da ibadethane anlayışı değişmiştir. 1453 sonrası tüm Osmanlı Camii’leri hatta günümüzde ki tüm camiler Ayasofya gibidir. Kubbelerinden iç mimarisine kadar Anadolu ve Rumeli camileri bin yıl Hristiyan alemine hizmet etmiş bir katedrale benzer. Bugün İstanbul Tarihi Yarım Ada’daki tüm ihtişamlı camilere baktığınızda kubbeleriyle beraber yine Ayasofya’lar görürsünüz. Bunun yanında Ayasofya’yı kaybetmeye dayanamayan Hristiyan alemi, asla ve asla hiçbir katedralini Ayasofya gibi yapmamıştır. 1453 işte bu yüzden önemlidir. II. Mehmet işte bu yüzden Fatih’tir. Tüm dünya mimarisi Fatihle böyle değişmiştir ve değişmeye böyle devam edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayasofya’yı kaybetmeye dayanamayan Hristiyan alemi, asla ve asla hiçbir katedralini Ayasofya gibi yapmamıştır.

en dikkat çekici sözcük bu bence. büyük ihtimalle bu tarz yapılar yaparlarsa yine osmanlı tarafından o bölgenin alınacağından korkmuşlardır.

bunun yanında fatih sultan mehmetin yalnızca katedrali alıp o yapıya sahip olmak değildir amacı hıristiyan bölgeyi islamlaştırmak kesinlikle var ama eminim boğazlara sahip olmak ve avrupaya açılmak ta var. yani hem islami yayılma hem de devletsel genişleme ve hakimiyet...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten Fatihin asıl amacı can damarı İstanbulu alarak buyuk darbe vurmaktı basardı ıkıncı en onemlı amacı avrupaya hrıstıyanlıgın unutuldugunu unutturacak calısmaydı vatıkanı almak yanı roma o amacla mora yarımadası alındı ve adrıyatık denızı aradakı engel oldu sadece ve sunu da eklemelıyım sıcılya adasını osmanlı us olarak kullanmıstır o yıllarda avrupa dıken ustundeydı omru vefa etmedı ne yazıkkı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...