Jump to content

Elazığ ve Harput


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gakkoşların memleketi Elazığ, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bölgenin ekonomik ve altyapı anlamında gelişmiş illerinden biridir. Elazığ’ın etimolojik tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Harput olarak bilinen ilk yerleşim yerinin devamı olan kentin bin yıllardır yerleşim yeri olmasının sebebi, şehri besleyen Fırat Nehri ve kollarıdır. Nehrin beslediği oldukça bereketli ve verimli su yatakları şehrin topraklarını beslemiştir.

 

Harput

Kent’in kültürel alt yapısı Harput kentiyle endekslidir. Harput, bugünkü Elazığ kent merkezinin yakınlarında bulunan bir antik şehirdir. Şuan açık hava müzesi olarak binlerce yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Harput yüzyıllar boyu farklı kavimlere ve devletlere ev sahipliği yapmıştır. Başlıca Hitit, Roma, Arap, Selçuklu, Osmanlı hâkimiyetinde birçok eser Harput’ta yükselmiştir. Harput’a ismini veren Harput Kalesidir.

 

Harput Kalesi

Halk arasında Süt kalesi olarak da bilinen Harput Kalesi’ni Urartular yapmıştır. Su kıtlığı nedeniyle kalenin sıvasında süt kullanıldığına inanılmaktadır. Bugün ülkemizin pek çok şehrinde görebileceğiniz kalenin etrafına kurulan şehir silueti Harput Kalesi çevresinde de mevcuttur. .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...