Jump to content

Halkla İlişkiler Nedir?


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Amacı, yapısı, boyutu ne olursa her türlü şirkette bulunması gereken, insanlarla yani şirketin ürünlerini kullananlarla doğal ilişkiler kurmasını sağlayan iletişim sürecine halkla ilişkiler denmektedir.

 

Halkla ilişkilerde ki amaç halk (kamu) şirket (organizasyon) arasındaki bağı sağlamaktır. Bu nedenle halkla ilişkiler güvene, rızaya, onaya dayalı ilişkiler kurmak ve sürdürmek için yapılan planlı ve sürekliliği olan çalışmalar bütünüdür.

 

Halkla ilişkiler çalışmalarında hedef kitlenin özellikleri, şirketin olanakları ve yürütülen çalışmanın boyutu göz önünde bulundurularak, radyo, televizyon, dergi, gazete, broşür, kitap, mektup, elektronik mektup, faks, bülten, internet gibi pek çok iletişim aracından yararlanılır.

 

Halkla ilişkiler, temelinde bir iletişim etkinliğidir, dolayısıyla çift yönlülüğü gerektirir, halkla ilişkiler uzmanlığa dayanır ve belli bir eğitim gerektirir, halkla ilişkiler çalışmaları, sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yürütülmelidir, ayrıca açıklık ve dürüstlükten ödün vermemelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Halkla İlişkiler Nedir?..

   “Halk” ve “ilişki” kelimelerinin günlük hayatta sıkça kullanılmasından olsa gerek, “halkla ilişkiler” denilince herkesin söyleyeceği birkaç kelime mutlaka vardır. Peki; milyon dolarlık şirketleri krizlerden kurtaran, yanlış yönetildiğinde krizlere neden olan, kurumun geleceğini planlayan, bir ürüne satış rekorları kırdıran çalışmaları içeren bu bilim dalını hepimiz gerçekten biliyor muyuz?   Halkla ilişkiler, ilk kez ifade edildiği 19’uncu yüzyıldan bu yana birçok kez yeniden tanımlandı, deği

   , Yer: Ansiklopedi

  • Halkla ilişkiler Nedir Ne Değildir?..

   Halkla İlişkilerde başarı sağlamanın yolu, halkla ilişkilerin ne olduğunu, ne olmadığını, neden ve nasıl işlediğini bilmekten geçer. Aksi halde, asla doğru ekibi kuramaz, bilinirliği arttırıcı stratejileri oluşturamaz, marka inşasında doğru yolu kurgulayamaz ve en kötüsü de bunları ölçümleyemezsiniz. Halkla ilişkilere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz ya da bu sektöre yeni adım atamış veya yıllardır bu konuya emek vermiş… Halkla İlişkileri anlamadığınız taktirde, asla doğru hizmeti aldığınızdan ya d

   , Yer: Ansiklopedi

×
×
 • Yeni Oluştur...