Jump to content

Türk Dili ve Edebiyatı Dünyanın Neresinde?


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türk dünyasının en eski edebi eseri sayılan Orhun anıtları; o da bir siyasetnamedir, M.S. 800’lerde yazıldı. Peki o zaman dünya neredeydi. Araplar, Yunanca eserleri kendi dillerine çeviriyordu. Ayasofya yapılalı 200 yıl olmuştu. Bunun yanında Platon 1000 yıl önce ölmüştü. Her şey işte bu kadar geç başladı. Bugün o yazıtların orijinal halleri zaten günümüz Türkçesiyle de pek uyuşmamaktadır. 1071’e geri dönsek ve Sultan Alparslan ile arkadaşlık etsek onun ne dediğini de anlamayız.

 

Özellikle Anadolu yurt edindikten sonra Türk Dili yine çok değişti. Sanılanın aksine Türkçe’nin uğradığı değişim İngilizce, Fransızca gibi Latin etkisinden kalan dillerden daha azdır. Yine de bugün en eski edebi eseri 1200 yıllık olan Türkçe, edebiyatının pek bir gerisinde kalmıştır bırakılmıştır. Bunda en büyük suç hala günümüzde edebiyat dersi diye bize edebiyat tarihi dersi gösteren eğitim sisteminin suçu nedir? Onu hep beraber tartışmamız gerekir…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendileri Türkiye'de çok fazla taninmasalar da Avrupa ülkelerinde yasayan Türk edebiyatçilarin kaleme aldigi çok degerli eserler Türk edebiyatinin dünyada ki seyrini devam ettiriyor. Bu yazarlarin bir kismi eserlerini türkçe kaleme almakta bir kismi da yasadiklari ülkenin dillerinde eserler üretmekteler. Kendi kitaplarinin çevirisini yine kendileri yapan yeni nesil yazarlarimizda oldukca fazla. Ayrica ünlü Kirgiz yazar Cengiz Aytmatov'un kitaplari 150'den fazla dile çevrilmistir.Yunus Emre, Mevlana, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Aziz Nesin, Ahmet Hamdi Tanpınar, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Nedim Gürsel, Latife Tekin, Gülten Akın, Ayşe Kulin, Erendiz Atasu, Buket Uzuner, İnci Aral, Perihan Mağden, Enis Batur, Elif Şafak ve 2006 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Orhan Pamuk gibi isimler, dünya dillerine en çok çevrilen yazarlarımız arasında yer almaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...