Jump to content

Fazla Et Tüketimi ve Zararları


Rorschach

Önerilen Mesajlar

Etin fazla tüketimi bireylerden kilo problemi olması durumda harcanamayan enerji olduğu için kilo artışını hızlandıracaktır. Bunun dışında karaciğer yağlanması, fazla alınan kolesterol vücut tarafından kullanılamıyorsa yüksek kolesterol, kan yağlarının yükselmesi, böbreklerin yükünün artmasına neden olduğu için böbreklerin işlevini bozma gibi etkileri vardır.

 

Bu yüzden et günde ihtiyaçtan fazla tüketilmemesi gerekir. Özellikle halk arasında çok et tüketen bireylerin sağlıklı olacağına dair bir yaklaşım vardır. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır.

 

Kırmızı Ete Alternatif Yiyecekler Nelerdir?

Et yerine kendi besin grubundan beyaz et yani tavuk veya balık ürünlerinin tüketimi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca yumurta ve süt ürünleri tüketerek hayvansal kaynaklı protein ihtiyacını giderebiliriz. Bunun dışında bitkisel kaynaklı etin yerine kullanılabilecek besinlerde vardır. Bunlar kuru baklagiller ve kuruyemişlerdir. Ama hayvansal kaynaklı proteinler tüketmek bireyin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

 

Bir günde ne kadar et tüketmeliyiz?

Birey yetişkinlik seviyesine göre günde 150-200 gr. Civarı kırmızı et, balık veya tavuk tüketebilir. Özellikle bayanlar ve çocuklar fazla tüketmedikleri sürece mümkün mertebe kırmızı et tüketimini diğer et türlerinin tüketimine göre daha fazla yapmalıdırlar.

 

Az et tüketimin zararları nelerdir?

Günlük tüketimin altında et tüketimi kansızlık ve protein eksikliğine neden olacaktır. Ayrıca özellikle kadınlarda demir eksikliği baş gösterecektir. Etten alınan B12 vitaminin eksikliğinde unutkanlık görünmektedir. Günlük tüketim kadar et tüketimi yapmamız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Günlük tüketimin üstüne çıkmadığımız sürece et tüketiminin kötü bir etkisi olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öyle bir toplumuz ki siyah et ve çok miktarda tüketiyoruz. ikinci sırada tavuk sonra balık hiç sevmem ama asıl ağırlıklı yememiz gereken o. eski yemekler unutuldu okadar çok hazır yemek tüketiliyor ki o kuru fasulyeye ekmeği bandırmak çok yakında hikaye olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...