Jump to content

Kurtuluş Savaşı ve Türk Kadını


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bugün muasır medeniyet seviyesine çıkmamızın temel parolalarından biride kadınlara gereken önemin verilmesinden ve kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal hayatta yer almasından geçmektedir. Türk kadını bu yolda ilerlerken daha Milli Mücadele yılları öncesinden üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiştir.

 

Türk Kadınının yüreği öğlesine büyük ve vatan sevgisiyle doludur ki. Kurtuluş Savaşı sırasında bebeğinin kundağını, battaniyesini yavrusunun üzerinden alarak, mermiler ıslanmasın milli mücadelenin tek kurşunu bile heba olmasın diye cephanenin üstüne örtmüştür. Bugün Kurtuluş Savaşı kazanılmış Türkiye Cumhuriyeti kurulmuşsa, bunu başaranlar arasında erzakını, malını, canını gözünü yummadan bu vatana adamış Türk Kadınının katkısı kuşkusuzdur.

 

Kurtuluş Savaşı Nene Hatunlar gibi vatanı uğuna arkasına bakmadan çarpışan, cepheye erzak ve cephane taşıyan Türk kadını sayesinde kazanılmıştır. Bu nedenledir ki Türk Kadının önemini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk: “‘Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Sözüyle belirtmiştir. Bizde genç Türkiye Cumhuriyeti’nin genç fertleri olarak bu ülkenin kadınlarının önemini unutmamalıyız.

 

Zaten Atatürk’te Türk Kadınının bu dillere destan mücadelesini, dünyada demokrasi denilince akla gelen ülkelerden önce kadınlara verdiği seçme ve seçilme haklarıyla ödüllendirmiştir. Bu haklardan ilki kadınlara Belediye Başkanı olma hakkı veren 1930 tarihli ve milletvekili olma hakkı veren 1934 tarihli kadınlara seçme ve seçilme hürriyeti veren yasalardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk “Dünyada hiçbir milletin kadını, *’Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar

himmet gösterdim’ *diyemez”* demek suretiyle kahraman kadınlarımızın

değerini veciz bir şekilde ifade etmiş ve onları hak ettikleri şekilde onurlandırmıştır.Bilindiği gibi Kurtuluş Savaşı’nda ordumuzun hayat membaını kadınlarımızoluşturmuş, böylece ülkemizin varlığında çok önemli bir rol oynamışlarıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...