Jump to content

Hukukun Tanımı


yazar
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hukuk bilimiyle ilgili eserlere,özellikle hukuk hakkında temel bilgiler veren kitaplara baktığımız zaman, farklı ve çeşitli biçimlerde tanımlanmakta olduğunu göreceksiniz.

Bir görüşe göre 'hukuk, toplumu düzen altına alan ve Devlet yaptırımı ile kuvvetlendirilmiş bulunan kuralların bütünüdür.'

Diğer bir görüş göre ise hukuk,toplum hayatında kişilerim birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen ve uyulması kamu kudreti ile desteklenmiş bulunan sosyal kurallar bütünüdür.'

Toplum halinde yaşayan kişiler sosyal bakımdanönemli olan davranışlarını düzenleyen ortak hayatın huzur,sükun ve karşılıklı güven içinde akışı sağlayan emir ve yasaklardan oluşan sosyal davranışların bütünüdür.

Yukarıda da bir çok örnekte baksettiğim gibi tanımlar ifade biçimleri birbirinden çok az farklıdır.Ama anlatılmak istenen şey aynıdır.

Hukuk'un sosyal hayatı düzenleyen kuralların maddi yaptırıma müeyyideye bağlanmış olandan ibarek bulunduğudur.Hukuk sosyal hayatı düzenleyenlerden bir tanesidir sadece..

Din kuralları,Ahlak kuralları , Görgü kuralları bunlar sosyal hayatı düzenleyemeye çalışan kurallardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...