Jump to content

San Diago - Kaliforniya - ABD


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

San Diago, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin en güneyinde yer alan bir kıyı şehridir. Hemen Meksika sınırında yer almaktadır. Tabi, Kaliforniya’nın eski bir Meksika eyaleti olduğu düşünülür ve San Diago’nun da Meksika’ya en yakın şehir olduğu düşünülürse, San Diago’da Meksika kültürünü görmek kaçınılmazdır. Şehirin %60’ını Meksika kökenliler oluşturmaktadır.

 

San Diago’nun sloganı Amerika’nın en güzel şehridir. Bu sloganı şehrin her yerinde, taksilerde hatta ve hatta polis arabalarının bile üstünde görebilirsiniz. San Diago halkı şehre aynı zamanda “Sun Diago” yani güneşin şehri de demektedir. Temiz havası ve doğasıyla insan yaşamına çok uygun bir yerdir.

San Diago, Amerika’nın en kalabalık 9. Kaliforniya’nın ise en kalabalık 3. Şehridir. Şehir Down Town denilen şehir merkezi etrafına kurulmuştur. Down Town 4, 5 ve 6. Caddeler görülmesi gereken tarihi şehirlerdir. Aynı zamanda 2. Dünya savaşı sırasında Japonya’ya ilk harekatı başlatan uçak gemisini San Diago’da ziyaret edebilirsiniz. Bu gemi şuan bir açık müze gibi işlemektedir.

 

San Diago’da gece hayatının kalbi 4. Cadde de bulunan Gaslamp Quarter’da atar. Burası aynı zaman da tarihi bir yerdir, yaşı 100’ü geçen binalar vardır. Gece kulüplerine giriş fiyatı 30 – 50 Dolar civarındadır. Bir adet içkinin fiyatı 5 – 10 dolar arasındadır. Bunlara ek olarak gece kulüplerine Amerika’nın pek çok yerinde geçerli olan kurallar gibi 21 yaş altı kişiler alınmaz. Bunun yanında hafta içi 21 yaş altı içkisiz partilere 21 yaş altı bireyler girebilir. Down Town’un çevresinde ki kulüpler dışında, Pasifik Beach, Lahoya’da da gece hayatı yoğundur.

 

San Diago’ya gitmek için Amerika Vizesi almak gerekir. ABD vizesi Amerikan Büyükelçiliği veya İstanbul’daki başkonsolosluktan alınabilir. Türkiye’den San Diago’ya ilki Avrupa, ikincisi Amerika kıtasında olacak 2 aktarmayla 22 -23 saat süren 3 uçak yolculuğuyla gidilebilir. Bunun dışında tek bir uçakla İstanbul’dan Los Angeles’a oradan da 25 – 30 dakikalık bir uçuşla San Diago’ya ulaşabiliriz. Türkiye’den gideceklerin 10 saatlik saat farkına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

San Diago Kasım ve Aralık ayları dışında güneşli bir havaya sahiptir. Bunun yanında yaz ayları sıcaklık aşırı derece bunaltıcı değildir. Yazın hatta serin bir rüzgar da eser. Yani anlayacağınız tam anlamıyla yılın hemen hemen her mevsimi çok güzel bir yerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...