Jump to content

Burrhus Frederic Skinner


yazar

Önerilen Mesajlar

 

 

Burrhus Frederic Skinner 20 Mart 1904 Doğumlu Amerikalı Yazar , mucit , ruhbilimci ve şair.

 

Pennsylvania'da dünyaya gelen yazarımız yüksek okula gidene kadar burada yaşamaya devam etmiştir. Burrhus Frederic Skinner , Skinner'in kutusu adıyla bilinen deneyiyle öğrenmede edimsel koşullanmanın önenimi ortaya koymuştur ve son dönemlerdeki en önemli psikologlardan biri olmuştur.

 

Bugünde Psikoloji isimli Psikoloji dergisi , Burrhus Frederic Skinner'i psikolojiye katkıda bulunan en önemli psikolog olarak tanımlamıştır. Davranışçı ekolü kendisine daha yakın gördüğünü belirten Burrhus, toplumların davranışsal kontrölü için özgün bir program geliştirerek, bebeklerin bakımı içinde otomatik bir bebek yatağı tasarlamış, davranış değişikliği tekniklerinin kullanımı içinde çalışmalar yapmıştır.

 

1989 yılında rahatsızlanan ve doktorların losemi teşhisi koyduğu Burrhus Frederic Skinner bu hastalığı öğrendikten sonra bile bilimsel çalışmalarına durmadan devam etmiştir. 1990 yılında ise Psikoloji bir zihin bilimi olabilir mi isimli makelesini bitiremeden hayatda veda etmiştir.

Burrhus Frederic Skinner.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...