Jump to content

Köpeklerde ve Diğer Hayvanlarda Mikroçip (Elektronik Kimlik) Uygulaması


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bir çok ülkede yaygın olan mikroçip uygulaması ülkemizde henüz genel anlamda kabul görmemiş bir uygulamadır.Ancak son zamanlarda veteriner hekimlerin dikkatini çekerek henüz uygulanmaya başlamıştır.Mikroçip,bünyesinde bir kod numarası içerir ve özel bir enjektörle hayvanın deri altına yerleştirilir.Mikroçipe ait özel kimlik numarası içerdiği bilgilerle birlikte bir veritabanına aktarılır ve gerektiğinde özel okuyucularla 40-80 milisaniye gibi kısa bir süre içerisinde okunarak hayvanın kimlik bilgilerine ulaşılır.Mikroçipin özel numarasına karşılık gelen bilgilerde hayvan sahibinin adı-soyadı ve ulaşılabilecek iletişim adresi bulunur.Kaybolmuş bir hayvanın sahibine kolayca bu yöntemle ulaşılabilir.

 

Mikroçipler pirinç tanesi büyüklüğünde ve hayvanın derisiyle uyum sağlayacak özelliktedir.Deri altına yerleştirildikten kısa bir süre sonra deriyle uyum sağlar ve yaşadığı sürece hayvana sorun çıkartmaz.ISO 11784-11785 standartlarına göre üretimi yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...