Jump to content

Bırakın Resim Yapsınlar


eğitimci
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bırakın Resim Yapsınlar

Çocuklarımızın belki de en sevdiği derslerin başında Görsel Sanatlar (resim) dersi gelmektedir. Öğrencilerimiz neden resmetmeyi bu kadar çok seviyorlar? Resmederek acaba bize birşeyle mi söylemek istiyorlar?

Resim bir dışa yansımadır. Çocuklar dilleriyle anlatamadıklarını, duygularını resme nakışlarlar. Hayallerini resmederler. Sevdiklerini resmederler. Kızgınlıklarını ve korkuların resimlerde görebilirsiniz. Ne görmek ya da ne yaşamak istiyorlarsa resimlerde ülke kurarak anlatırlar.

Duygular boyanır resimde. Boyalar onun özgür olduğu alanıdır. İstedikleri renklerle dans ederler. “Şu renk oraya olmamış” deme sakın. O renk tam oranın. Çocukların anlamak o kadar mı zannediyorsun.

Mutluluğu çizsinler tıpkı ünlü bir ressam gibi. fırsat ver ona. Poz ver mutluluk resmi çizerken ona. Seni de dahil ettiyse dünyada daha ne istersin ki? Aslında hepsi birer ressamdır. Hem de en iyilerinden. Bence soyut resimlerden çok ama çok daha anlamlı ve güzeldirler çocukların yaptığı resimler.

Resimlerle kişiliklerini yansıtırlar çocuklar. Yapmak istediklerini, kendilerine yapılanları gösterirler. Bazen konuşmak anlatamaz her şeyi ama bir resim sana ben burayım der.

Lütfen çocuklarımızın yaptığı resimlere kötü ve iyi olmamış gibi sözlerle hevesini kırmayınız. Beraber d-o-l-a-p harflerinden bir baş yapınız. Ağzı kızgın ifadeli olmasın gülen ağız şeklinde olsun.

20080317_1205784308_p2ee-b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...