Jump to content

Doğum Kontrol Hapları


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gebe kalma potansiyeli olan kadınlar üreme çağlarında cinsel ilişki sonrası gerekli ortam oluştuğunda hamile kalmamak için kullanılan doğum kontrol hapı yöntemi gelişmiş ülkelerde kadınlar tarafından sıklıkla müracaat edilen bir yöntemdir.

 

Doğum kontrolü hapları yumurtaların döllenmesi engelleniyor veya döllenmiş yumurtanın rahim ağzına yuvarlanması engelleniyor. Tüplerden döllenmiş yumurta geçişi engelleniyor.

 

Adet kanama haftasından geriye kalan 3 hafta boyunca alınır adet kanaması olan hafta alınmaz. Adet kanamaları dönemi normalden daha rahat geçer. Her gün aynı saatte ağız yoluyla alınır.

 

35 yaşının üstüne çıkmamış gebe kalmak istemeyen bayanlar bu hapları kullanabilir. Ayrıca hormonsal bir bozukluğunuz varsa hekiminize başvurarak bu haplardan alabilirsiniz. Sigara içen bayanlar, tansiyon, damar ve karaciğer hastalıkları bulunan kadınlar bu hapları kullanmamalılardır.

 

Doğum kontrol hapının prospektüs verilerine uygun kullanıldığında hamile kalma olasılığı %0’a yakındır. Doğum kontrol hapları sanıldığı gibi kilo ve sivilce yapmadığı gibi, kadın vücudunu dengeye sokan bir yapıya sahiptir. Bu nedenledir ki doğum kontrol haplarının ilk kullanım döneminde karşılaşılan baş ağrısı, mide bulantısı ve aşırı sinir dışında bir yan etkisi yoktur.

 

Doğum kontrol haplarının kanser yaptığına dair söylemler toplum arasında yaygındır. Ancak bu büyük bir yanılgıdan ibarettir. Çünkü doğum kontrol hapları yumurtalık ve rahim kanseri olma potansiyelini yarı yarıya düşüren bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bazı toplumsal tabular yıkılarak böyle yöntemler kullanılmalıdır.

 

Doğum kontrol yöntemi dinen caiz olup olmadığına dair söylemler ve tartışmalar hala devam etmektedir. Ayrıca doğum kontrol haplarını kullanmadan önce uzman bir kadın doğum uzmanından yardım almanız hem sağlığınız hem de ileriki dönemde anne olmak istemeniz varsayımı için önemlidir. Bu nedenle kadın doğum kontrol haplarını hekiminiz gözetiminde almanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Doğum Kontrol Hapları Kanser Riskini Azaltıyor...

   Doğum kontrol hapları kanser riskini azaltıyor     "Ağrılı adet görme, aşırı adet kanaması, adet düzensizlikleri, kıllanma gibi başka şeylerin tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılıyor".   Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nde konuşan Prof. Dr. Cansun Demir, "Doğum kontrol hapı aspirin gibi her şeye yarayan bir ilaç ama halkımız çok farkında değil. Ağrılı adet görme, aşırı adet kanaması adet düzensizlikleri, kıllanma gibi başka şeylerin tedavisinde doğum kontrol haplarını kullanıy

   , Yer: Kanser

  • Doğum Kontrol Hapları Kansere Kalkan Oluyor...

   Doğum kontrol hapları kansere kalkan oluyor   Uzun süre kullanılan doğum kontrol haplarının, başta rahim ve yumurtalık olmak üzere birçok kanseri engellediğinin tespit edildiği belirtildi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, doğum kontrol haplarının son 10 yılda 200 bin kadının rahim kanseri olmasını engellediğine belirtti. İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen ve The Lancet Oncology dergisi tarafından yayımlanan araştırmaya atıfta buluna

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilgiler...

   Doğum Kontrol Hapları   1. Doğum Kontrol Hapları   Vücudumuzda doğal olarak bulunan, yapılması ile adetlerinizin düzenini kontrol eden hormonların, sentetik şekillerini içerirler. Bu hormonlar östrojen ve progesteron hormonlarıdır.   Bir çok doğum kontrol hapları, kadın yumurtalıklarından, yumurtanın serbestlenmesini önler, yumurtlamayı engellerler. Yumurta olamayınca da spermler tek başlarına döllenmeyi gerçekleştiremezler.   2. Ne Kadar Güvenlidir?   Doğum kontrol haplarının kullanıl

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yanlış Bilinenler...

   Doğum kontrol hapları hakkında yanlış bilinenler   Adet döngüsünü durdurur Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, kullanılan çeşitli metodların adet döngüsünü bastırmasında hiçbir tehlike yok. Pensilvanya Delaware County Memorial Hastanesi’nden Dr. Rebecca Gould açıklıyor:   “Hormonlar rahim duvarının ince olmasını sağlıyor, yani hiçbir yeni oluşum meydana gelmiyor. ” Doğum kontrol haplarıyla beraber diğer haplar da alınabilir.   Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar, doğum kontrol hapl

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Doğum Kontrol Hapları...

   Sigara tiryakisi kadınlarda olumsuz etkiler yaratabilen doğum kontrol hapları, doğru şartlarda kullanıldığı takdirde sanılanın aksine kadın sağlığında olumlu etkiler bırakıyor.   Yeni nesil doğum kontrol hapları eskiye oranla daha az yan etkiye sebep oluyor. İlaçlardaki hormon seviyesinin azaltılması yan etkilerin oluşma ihtimalini düşürdü. Yine de hapla korunan kadınlarımızın sigara içmemesi gerektiğini vurgulamakta fayda var.   Zarardan çok yararı var   Doğum kontrol hapları vücuttaki ös

   , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...