Jump to content

Kadınlarda Kısırlık ve Kısırlık Tedavisi


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı karı-koca arasında düzenli cinsel ilişkiler sonucu gebe kalma oranı oldukça yüksektir. Gebeliğin oluşması için kadının tüplerinin açık olması ve düzenli yumurtlama olması gerekmektedir. Ayrıca erkeğin gerekli ve kaliteli spermi üretmesi gerekir.

 

Kısırlık Nedir?

 

Kısırlık hiçbir koruma yöntemine başvurulmaksızın düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içinde gebelik olmaması durumudur. Kısırlık dünya üzerinde ki evli her 10 çiftten birinde görülmektedir. Bu nedenle kısırlık şüphesi olan çiftlerin yaşları ilerlemeden tıbbi araştırmalara başlaması önerilir. Çünkü kadın yaşı artıkça yumurta kaybı hızlanacaktır.

 

Kadın kısırlığına neden olan faktörler; cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kronik hastalıklar, zararlı alışkanlıklar, tüplerin kapalı olması yeterli sayıda yumurtanın bulunmaması, yaşın ilerlemiş olması olarak sıralanabilinir. Kısırlık 10’da 6 oranında kadında olur erkekte kısırlık oranı ise 10’da 4’tür bu nedenle kadınlarda kısırlık görülme olasılığı daha fazladır.

 

Kadında ki tüplerin kapalı olması kadın yumurtlarıyla erkek spermlerinin karşılaşmasını engelleyerek kısırlığa sebep oluyorsa bu gibi sorunlarda kapalı tüpleri laparoskopik yöntemle açmak denenebilir. Ama bu yöntem yerine kadınlarda tüp bebek yönteminin denenmesi uzmanlardan tarafından önerilmemektedir. Çünkü tüp bebek yönteminin laparoskopik müdahaleden daha başarılı olma olasılığı olan bir yöntemdir.

 

Daha önce belirdiğimiz gibi kısırlığın erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre az olsada vardır. Bunu sebebi erkek menisinde gerekli kalitenin yakalanamamasıdır. Bu nedenle erkek bireylerinden bu konuda sağlıksal problemleri olabileceği ihtimali üzerinde durmaları gerekir. Erkeklerdeki kısırlık sorunu ilaç tedavisiyle çözülebilir. Bu yöntem işe yaramazsa değişik tıpı operasyonlar uygulanabilir.

 

Kısırlık bir sağlık sorunudur bu nedenle bireylerin çekinmeden kendilerine en yakın tıp merkezine giderek araştırmalara başlayarak tedaviye başlaması çocuk sahibi olmaları için önemlidir. Türk toplumun yapısı gereği çiftlerin çevresinde oluşabilecek ön yargıları yıkarak azimle bu tedavileri görmeleri gerekir. Ayrıca bu dönemde tıbbi müdahalenin yanı sıra psikolojik yardım almak çiftlerin ruhsal sağlığı açısından önemli olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kadınlarda Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?..

   Kadınların kısırlık sorunu olması bebek sahibi olmayı engelleyecek bir durumdur. Herhangi bir korunma olmadan bir yıl süreyle düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen, çocuk sahibi olamamak kısırlık olarak tanımlanmıştır. Erkeklere ait kısırlık sebeplerinin dışına kadınlara ait olan kısırlık sebepleri de bulunmaktadır. Kadınlara ait olan en önemli kısırlık sebebi arasında kabul edilen yeterli yumurta üretiminin bulunmamasıdır. Bu sorun ovulasyon bozukluğu olarak adlandırılır. Diğer bir neden i

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Polikistik Overli Kadınlarda Kısırlık Tedavisi...

   Yumurtlama bozukluğuna bağlı infertilite problemi yaşayan kadınların %70'inde sorun Polikistik Over’dir. Bu durum obes, aşırı kilolu hastalarda daha belirgindir. Çocuk isteği olan Polikistik Overli hastalarında ilk planda yapılması gereken kilo verilmesidir. %5-%8 civarında bir kilo kaybı genelde yumurtlama başlaması için yeterlidir.Gebe kalma olasılığı, hangi sıklıkta yumurtladığınıza bağlıdır.   Polikistik Overli bazı kadınlar bazen yumurtlar, bazıları ise hiç yumurtlamaz. Eğer yumurtlamıyo

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Ve Tedavisi

   İNFERTİLİTE (KISIRLIK) NEDİR?   Korunmamaya rağmen bu süre içinde gebelik olmaması, % 30-40 oranında erkek, % 30-40 oranında kadına ait nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çiftlerin % 20-25’inde hem erkek hem de kadında problem bulunmaktadır. Çiftlerin % 10-15’inde ise tüm araştırrmalara karşın sebebi izah edebilecek bir sebep bulunamaz.   Nedenler:   Yaş Faktörü Tüplere Ait Nedenler Yumurtlama Problemleri Rahim Ağzı Problemleri Rahim Faktörü Karın İç Zarı Faktörü Bilinmeyen Neden

   , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...