Jump to content

Kadınlarda Miyom Hastalığı


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kadınlarda, rahimin iç tabakasında bulunan adalede sonradan oluşan kitleye miyom denir. Miyom, iyi huylu bir kitledir. Miyomun bir kansere sebep olma gibi bir özelliği yoktur. Bu nedenle korkulmaması gerekmektedir. Miyomlar iyi huylu oldukları için daha çok büyümeleri nedeniyle kadınlara zarar verirler ve tehlikelidirler. Miyomlar kadınlık hormonuyla ilintili olarak büyüler, yani kadınlık hormonu ne kadar iyi salgılanıyorsa o kadar çok büyürler. Menopoz döneminde ise kadınlık hormonun devre dışı kalmasıyla küçülürler. Bu bağlamda miyom için üreme sağında, regl dönemini tekrar eden kadınların hastalığı diyebiliriz.

 

Miyom rahim iç duvarına baskı yaparsa, uzun adet kanamaları geçiririz ve bu dönem çok sancılı geçer. Ayrıca kanamalar normale göre çok ve pıhtılı olur. Daha da ilerlerse adet dışı kanamalara sebep olabilir. Eğer miyom ön bölgeden büyüyorsa, idrar torbasına baskı yaparsa; sık idrara çıkma, idrar yaparken az az yapma gibi etkiler gösterebilir. Miyom eğer arkaya doğru yani kalın bağırsağa doğru büyümüşse, dışkılama problemi yani kabız yapabilir, bu durumda kadınlar tuvalete giderler ve hiçbir şekilde dışkılayamaz. Bu etkiler miyom büyüdükçe artar, küçüldükçe azalır.

 

Miyom 30 yaşa kadar görülmeyen bir hastalıktır. 30 yaş üstü kadınlarda görülme olasılığı vardır. Bu dönemde vajinal bölgede ağrısı, kanaması olan, sık sık idrara çıkan ve dışkılama problemi olan kadınlar da miyom olup olmadığına dair testlerin yapılıp irdelenmesi gerekir. Menopoz dönemine yakın daha sık görülür. Menopoz dönemi sonrası etkisini kaybeder. Ama menopozdan sonra çıkıyorsa bunu doktorlar mayın olarak değerlendirmektedir. Yani kötü huylu olarak değerlendirmek gerekir. Bunlar sarkomdur. Sarkom miyomun kötü huylusudur ve sarkomların iyi huylu miyomlara göre daha çabuk ameliyat edilerek alınması gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...