Jump to content

Tüp Bebek Yöntemi ve Dahası


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir bebek sahibi olmak her ebeveyn için büyük bir mutluluktur. Herkes bu mutluğu tatmak ister. Ama maalesef bazen her şey istediğimiz gibi gitmiyor. Hayaliyle yaşadığımız o bebeğe sahip olmamıza sağlığımız izin vermiyor.

 

Tüp Bebek Yöntemine hangi şartlarda başvurulur?

 

Tüp bebek yöntemine daha önce tüpleri alınmış hastalar veya tüpleri tıkalı olan hastalar. Daha önce daha farklı cerrahi tedavi görmesine rağmen hamile kalmayı başaramayanlar. Yumurtlama sorunu olan ve bu konuda tedavisinde olumlu gelişme olmayanlar. Sperm sayısında düşüklük olan hastalar başvurabilir.

 

Tüp Bebek Tedavisi nasıl yapılır?

 

Tüp bebek tedavisinde önce kadın vücudunda üretilen yumurtlar dışarıya alınır. Daha sonra erkek vücudundan alınan spermlerle laboratuar ortamında döllendirdikten sonra embriyo halini alır. Döllenmiş embriyolar döllenme işleminden en geç beş gün sonra çözülerek anne rahmine yerleştirilir.

 

Tüp bebek yönteminde kullanılan sperm ve yumurtalar kesinlikle eşlere ait olmak zorundadır. Resmi olarak bu yöntemi uygulayan tıp merkezleri işlemleri uygulamadan önce eşlerin resmi nikâh belgelerini dosyaya eklemek zorundadır. Ayrıca müdahale de tüp bebekle bebeğinin cinsiyetinin belirlenmesine resmi olarak izin verilmemektedir.

 

Tüp bebek yönteminin yüzde yüz başarısı mümkün değildir. Başarı oranları 35 yaş altında %60’lar seviyesindeyken daha üst yaş gruplarında %30’lara kadar düşebilmektedir. İlk tüp bebek denemesi başarısız olursa yeniden tüp bebek yöntemi vücutta denenebilir. Bunun için ilk denemeden 2 ay geçmesi yeterlidir.

 

Tüp Bebek yöntemi hakkında diğer bir tartışma ise bu yöntemin dinen haram olup olmadığıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer din âlimleri yaptıkları açıklamalarda İslam dini açısından tüp bebek yönteminin haram olmadığını belirtmişlerdir. Zaten tüp bebek yöntemi resmi olarak evli karı-koca üzerinde uygulanmaktadır. Bu nedenle dinen bir sakıncası yoktur. Kulaktan dolma bilgilerlere itibar göstermemenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...