Jump to content

Kadınlarda Sistit Hastalığı


Rorschach
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sistit idrar yollarında yanma ile kendini gösteren kadınlarda vajinal bölgede meydana gelen bir hastalıktır. Sistit hastalığı ilk etapta kadınlarda sık sık idrar yapma ama şiddetli bir acı nedeniyle kesik kesik yapma şeklinde kendini gösterir. Bazen idrar sırasında kan gelmesi şeklinde de görülebilir. Çok nadirde olsa kötü kokulu idrarlede kendini belli edebilir. Herhangi bir sistit belirtisinde bir doktora başvurmamız gerekecektir. Sistit’in teşhisi için idrar örneği ve idrar kültürü hastalıktan şüphe eden bayanlardan alınmaktadır. Sistit tanısı konulan kadınlarda hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.

 

Sistik tedavisinde, kişinin idrar kültüründeki sistiğe neden bakteri sayısına göre antibiyotik tedavisi uygulanırsa iyileşmede o kadar hızlı olur. Antibiyotik seçilirken bakteri türüne göre seçim yapıldığından hastaların muhakkak idrar kültürünü de test ettirmeleri gerekmektedir. Sistik iyileşmesine rağmen tekrar ortaya çıkıyor rahatsızlık baş gösteriyorsa ultrason veya mikro film denilen yöntemle idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı iyice incelenmelidir.

 

Kadınlarda sistik tedavisinde sadece antibiyotik kullanımı yeterli olmayabilir. Kadınlar sistik hastalığı yaşamışsa veya yaşıyorsa yaşam tarzlarını da düzene sokmalıdırlar. Yani çok su tüketilmesi gerekmektedir. Çok su tüketilmesinde ki amaç çok sık idrar üretilmesi ve boşaltılması sonucu bakterilerin vücutta bekleyen idrar de üremesini engellemektir. Bunun dışında idrar tutulmamalı ve sık sık tuvalete çıkılmalıdır. Ayrıca dar pantolon giyilmesi, pamuksu olmayan iç çamaşırı kullanılması iç bölgedeki enfeksiyonun dışarıya yayılmasına sebep olacaktır. Cinsel ilişki sonrasında bakteri oluşur bu nedenle de cinsel ilişkimi bitiminde idrare çıkmakta fayda vardır. Bunlara dikkat eden bayanların sistite yakalanmaları zorlaşacağı gibi sistit olan bayanlarda da tedavi süreci hızlanacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evlilikte ilk cinsel ilişki sonrasında ve takip eden balayı günleri içerisinde, idrar yollarına iltihap ajanlarının bulaşması ile oluşan ve sistit şikayetleri ile seyreden tabloya “Balayı Sistiti” adı verilmektedir. Tedavi gerektiren bir durumdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...