Jump to content

Köpekler Neden Kendi Dışkılarını Yerler?..


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bu konuda araştırmacılar tarafından ortaya atılmış pek çok görüş bulunmaktadır.Öncelikle şunu belirtmeliyim;dışkısını yiyen köpekler üzerinde yapılan araştırmalarda köpeklerin hiç birinde beslenme yetersizliği gözlemlenmemiştir.Ancak,parazit,pankreas yetmezliği gibi sağlık sorunlarının olduğu gözlemlenmiş,dışkı yeme alışkanlığı bu sebeplere dayandırılmıştır.

 

Bazı araştırmacılara göre de pansiyonda kalan köpeklerin can sıkıntısından dışkılarını yedikleri fikri ortaya atılmıştır.Yine bu araştırmacılar; köpeğin uygun olmayan yerlere dışkı bıraktığında sahibinin kızması üzerine delil bırakmamak için dışkısını yediği görüşü savunulmaktadır.

 

Bazı uzmanlarsa özellikle yavru köpeklerin herşeyi merak ettikleri için dışkılarını yedikleri görüşünü savunmaktadırlar.Bazıları ise köpeklerin kendi dışkılarının tadını sevdikleri için yediklerini düşünmektedirler.

 

Eğer bu davranış ilerlememişse önüne geçmek kolaydır.İlerlemiş durumlarda hayvanı bu alışkanlığından vazgeçirmek zordur.Tedbir olarak dışkıların ortadan kaldırılması ya da dışkının üzerine karabiber vs gibi hayvanın tadından hoşlanmayacağı baharatların atılması; Gezmeye çıkıldığında ağızlık takılması gibi öneriler sunulmaktadır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Köpekler Neden Kendi Dışkılarını Yerler? Çaresi Nedir?

      Dışkı yemenin (coprophagia) kesin sebebi bilinmiyor. Bu konuda pek çok teori var. Kendi dışkısını yiyen pek çok köpekte beslenme yetersizliğine rastlanmamıştır.Ancak bazı sağlık sorunları örneğin pankreas yetmezliği iç parazitlere bağlı beslenme bozukluğu veya açlık koprofajiyi şiddetlendirir.   Bazen pansiyonlarda kalan köpekler can sıkıntısı veya stresten kendi dışkılarını yerler. Bir araştırmacıya göre sahipleri tarafından yanlış yere tuvalet yaptğı için cezalandırılan köpekler "kanıtı" or

      , Yer: Köpekler

×
×
  • Yeni Oluştur...